Mokslas ir IT

2019.03.18 13:58

Herodotas buvo teisus – po 2469 metų paskelbė Nile nuskendusį laivą atradę mokslininkai

LRT.lt 2019.03.18 13:58

V a. pr. Kr. Graikų istorikas Herodotas lankėsi Egipte ir aprašė neįprastus Nilo upe plaukiojančius laivus. Savo veikale „baris“ laivų konstrukcijai aprašyti jis skyrė 23 eilutes.

Daugybę amžių mokslininkai netikėjo Herodoto aprašymu, nes jiems nepavyko rasti jokių archeologinių įrodymų, kad tokie laivai egzistavo. Viskas pasikeitė, kai jiems pavyko aptikti gana gerai išsilaikiusį laivą-skenduolį. Atradimas patvirtino legendinio istoriko žodžius.

450 m. pr. Kr. Herodotas stebėjo tokio laivo statybos darbus. Jam labiausiai įstrigo tai, kaip darbininkai tarsi plytas sujungdavo apie metro ilgio medines laivo dalis. Istoriką taip pat sužavėjo tai, kad korpuso tvirtinimo siūlės buvo meistriškai dengiamos papirusu.

Istorikai tikina, jog dabar, kai istoriko mintis papildė ir unikalus archeologinis atradimas, bus galima daugiau sužinoti apie laivybą Nilo upėje. Dar daugiau, laivo liekanos rodo, kokie pažengę laivų statytojai buvo egiptiečiai.

Atrsato laivo ilgis siekia 28 metrus. Tai buvo vienas pirmųjų prekybos laivų, kurį naudojo egiptiečiai. Be to, tokios sudėtingos struktūros laivo archeologams nebuvo pavykę aptikti iki šiol.

Teigiama, kad puikiai išsilaikė apie 70 proc. laivo korpuso. Knygos „Ship 17: a Baris from Thonis-Heracleion“ autorius Aleksandras Belovas sakė, kad stebina tokio laivo aprašymo detalumas, todėl labai realu, jog laivas buvo pastatytas toje laivų statykloje, kurioje ir lankėsi „istorijos tėvas“.