Mokslas ir IT

2012.12.11 13:53

Greta Žemės skrieja tik užvakar atrastas 28 metrų asteroidas

technologijos.lt 2012.12.11 13:53

Tik gruodžio 9 dieną atrastas asteroidas „2012 XE54“ šiuo metu skrieja labai arti Žemės (dvigubai arčiau už Mėnulį), o arčiausiai mūsų planetos šis kūnas buvo apie vidurdienį Lietuvos laiku.  

Tik gruodžio 9 dieną atrastas asteroidas „2012 XE54“ šiuo metu skrieja labai arti Žemės (dvigubai arčiau už Mėnulį), o arčiausiai mūsų planetos šis kūnas buvo apie vidurdienį Lietuvos laiku.

Tuomet atstumas iki Žemės siekė tik 226 tūkst. km. Kosminiais masteliais tai yra mažiau už plauką.

Nekviestą svečią įdėmiai stebintys astronomai ramina, kad asteroidas Žemei nepavojingas. Maža to, 28 metrų skersmens kosminis luistas jau nustebino siurprizu: asteroidas spėjo nuo Saulės pasislėpti Žemės šešėlyje ir astronomai stebėjo gana retą reiškinį – asteroido užtemimą.

Planetologijos instituto astronomas Pasquale Tricarico numatė, kad asteroidas kirs Žemės šešėlį ir bus galima stebėti asteroido užtemimą. Užtemimas prasidėjo naktį į antradienį, 3.22 val. Lietuvos laiku ir truko maždaug pusvalandį. Asteroidą stebėję mokslininkai komentavo, kad užtemimo metu akmuo „dingo“ iš savo skriejimo trajektorijos, o paskui ir vėl atsirado – kai išnėrė iš Žemės šešėlio.

„Nuotraukose užtemimas atrodo maždaug taip: labai blyški ir ilga skriejimo trajektorijos juosta, o paskui... nieko. Kitose nuotraukose ta žymė kažkur prapuola. Nuostabu!“ – MPML asteroidų stebėjimų grupės naujienų lentoje rašo Naujojo tūkstantmečio observatorijos astronomė Elia Cozzi.

Kiek toliau nuo Žemės šiandien praskries ir kitas, gerokai didesnis asteroidas „4179 Toutatis“. Mažiausias atstumas nuo jo iki Žemės šįkart bus 6,9 mln. km, t.y., 18 kartų daugiau už atstumą nuo Mėnulio iki Žemės. Šio bulvę primenančio egzemplioriaus ilgis – net 4,46 kilometro, o plotis – 2,4 km. Žemei šis luistas yra pavojingas, nes periodiškai (maždaug kas 4 metus) prie jos sugrįžta.

Palyginimui, asteroidas, kuris, kaip manoma, išnaikino dinozaurus, turėjo būti maždaug 10 km skersmens.