Naujienų srautas

Mokslas ir IT2012.12.11 13:10

Švedijoje įteiktos Nobelio premijos

Stokholmo Koncertų salėje vykusioje ceremonijoje įteiktos Nobelio premijos labiausiai nusipelniusiems fizikos, chemijos, medicinos ir ekonomikos mokslininkams bei rašytojui.

Stokholmo Koncertų salėje vykusioje ceremonijoje įteiktos Nobelio premijos labiausiai nusipelniusiems fizikos, chemijos, medicinos ir ekonomikos mokslininkams bei rašytojui.

Šiemet Nobelio premijas gavo devyni vyrai iš 5 skirtingų šalių – jas įteikė Švedijos karalius Karolis XVI Gustavas.

Fizikos premija skirta prancūzui Serge`ui Haroche`ui ir amerikiečiui Davidui J. Va Winelandui už sukurtus metodus matuoti kvantines daleles jų nesunaikinant. Amerikiečių mokslininkai Robertas J. Lefkowitzas ir Brianas K. Kobilka chemijos premiją gavo parodę, kaip kūno ląstelės atsako į tokius stimulus kaip adrenalino antplūdis – tai padės kurti veiksmingesnius vaistus.

Britui Johnui B. Gurdonirui ir japonui Shinya Yamanaka Nobelio medicinos premija buvo skirta už atradimą, pademonstravusį, kad subrendusios ląstelės gali būti perprogramuotos į nebrandžias. Tai atvėrė duris naujiems ligų diagnozavimo ir gydymo metodams.

Kinas Mo Yan gavo literatūros premiją – jis buvo kritikuojamas dėl priklausymo Kinijos komunistų partijai ir nenoro kritikuoti Kinijos vyriausybę. Amerikiečiams Alvinui E. Rothui ir Lloydui S. Shapley ekonomikos premija skirta už ekonominę inžineriją, instrumentus, kaip kurti veikiančias rinkas.

Nobelio premija skiriama kasmet nuo 1901m. žmonėms arba organizacijoms už svarbius pasiekimus mokslo, literatūros ar visuomeniniame gyvenime. Premijos fondas įkurtas vykdant švedo Alfredo Nobelio, dinamito išradėjo, paskutinę valią.

Visos premijos, išskyrus taikos, yra teikiamos Švedijoje. Taikos premija yra teikiama Norvegijoje, Osle.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi