Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Septynios mįslės, kurias mokslo ir technologijų pasaulis turės įminti 2015-aisiais

15min.lt 2015.09.08 13:45

Nuo dingusio Malaizijos oro linijų lėktuvo iki paslaptingų Žemėje atsivėrusių skylių – 2014 metai paliko daug neatsakytų klausimų. Nors per 12 2014–ųjų metų mėnesių padaryta daug reikšmingų atradimų, dalis jų kelia dar daugiau klausimų.

Nuo dingusio Malaizijos oro linijų lėktuvo iki paslaptingų Žemėje atsivėrusių skylių – 2014 metai paliko daug neatsakytų klausimų. Nors per 12 2014–ųjų metų mėnesių padaryta daug reikšmingų atradimų, dalis jų kelia dar daugiau klausimų.

Ar 2015–aisias pavyks įminti paslaptis? mashable.com pateikia keletą mįslių, kurias mėginsime įminti šįmet.

1. MH370

AFP/Scanpix nuotr.

Kodėl Bardarbunga vis dar spjaudosi lava?

Islandijoje esančio Bardarbungos ugnikalnio išsiveržimas prasidėjo dar rugpjūčio pabaigoje ir tebesitęsia iki šių dienų. Ugnikalnis daugeliu atveju buvo unikalus: dėl milžiniško lavos kiekio, dėl pavojingų sieros dioksido dujų kiekio ir kalderos susitraukimo.

Bardarbunga lava padengė 32 kvadratines mylias. Manoma, kad šis lavos išsiveržimas Žemėje buvo didžiausias nuo 1783 metų. Ugnikalnis vienaip ar kitaip paveikė visus Islandijos gyventojus, o, pasak Islandijos meteorologijos tarnybos, ugnikalnio išmestas sieros kiekis greičiausiai buvo didžiausias Žemėje, pasklidęs iš tokio tipo ugnikalnio.

Išsiveržimas privertė ugnikalnio kalderą susitraukti 184 metrais, o traukdamasi Bardarbunga pradangino ir GPS instrumentą, kuriuo turėjo būti nustatytas kalderos susitraukimo lygis.

3. Paslaptingos Sibiro skylės

Syberiantimes.com nuotr.

Kodėl Sibire atsivėrė trys milžiniškos skylės?

Viena didžiulė duobė buvo rasta Sibiro Yamalo pusiasalyje, kurio pavadinimas vietos gyventojų kalba reiškia „pasaulio pabaigą“. Dar po kurio laiko Rusijos šiaurėje atsirado dar dvi neaiškios kilmės skylės.

Mokslininkai mano, kad šios duobės galėjo atsirasti dėl dujų sprogimo Žemės paviršiuje, tačiau ši hipotezė dar turėtų būti patvirtinta.

Nustatyti aiškios priežasties nepadėjo nė lapkritį vykusi mokslininkų ekspedicija, kurios metu jie leidosi į duobę.

4. Įžymybių nuotraukų nutekinimas

Kas nutekino įžymybių nuotraukas?

Vėlyvą rugpjūtį nežinomos tapatybės vartotojas „4Chan“ ėmė publikuoti šimtus iki tol nematytų privačių įžymybių nuotraukų, kurios buvo pavogtos iš jų nulaužtų „iCoud“ paskyrų. Aukos buvo daugiausiai moterys ir gerai žinomos. Jennifer Lawrence, Scarlet Johansson, Kim Kardashian, Kate Upton – tik kelios iš jų.

„Apple“ patvirtino, kad programišiai duomenis gavo „kryptingos“ atakos metu. Kol kas mes dar nežinome, kiek ir kokių programišių kalti dėl šio išpuolio. FTB vis dar tiria incidentą.

5. Paslaptingas palydovas

Ar mokslininkai iš tiesų pirmą kartą atrado „egzopalydovą“?

Mokslininkai mano, kad atrado kito pasaulio planetos palydovą. Jei tai tiesa, šis „egzopalydovas“ yra pirmasis.

Mokslininkai galimą „egzopalydovą“ atrado naudodami gravitacinį mikrolęšiavimą (angl. gravitational microlensing) – techniką, kuri geba aptikti tolimus objektus nepriklausomai nuo jų išskiriamos šviesos kiekio.

Kai priekyje esanti žvaigždė praskrieja tarp Žemės ir tolimesnės žvaigždės, arčiau esanti žvaigždė gali suveikti kaip didinamasis stiklas stebint tolimesniąją.

Jeigu aplink žvaigždę skrieja planeta, planeta bus didesnė arba ji pritemdys tolimesnės žvaigždės šviesą. Tačiau tam tikrais atvejais tolimesnis objektas gali būti ne žvaigždė, o planeta, kuri leidžia pamatuoti ir planetos masę.

Šiuo atveju mokslininkai užfiksavo mažą aplink žvaigždę besisukančią planetą, kurios masė yra 18 kartų mažesnė nei Žemės. Kita tikimybė – mokslininkai pirmą kartą pamatė už Jupiterį didesnę planetą, aplink kurią skrieja už Žemę mažesnis palydovas.

6. Stounhendžas

Sipa USA/Scanpix nuotr.

Kas yra padrika struktūra, išsikerojusi po garsiais akmenimis?

Beprecedentė požeminė žemėlapių technologija atskleidė, kad Stounhendžas ne visuomet buvo toks, koks yra dabar. Po 5 tūkst. metų senumo struktūra yra archeologinis lobynas, sudarytas iš tūkstančių paminklų, tarp kurių yra šventovių, pilkapių ir kitų įdomių objektų.

Iki šiol buvo manyta, kad Stounhendžas yra viena struktūra, taigi žinia, kad stovintys akmenys buvo didesnės struktūros dalis, nustebino mokslininkus. Prie projekto dirbę tyrėjai sako, kad jų laukia dar bent metus truksiantis naujų radinių analizavimas, po kurio gali apversti mūsų supratimas apie Stounhendžą.

7. Ataka prieš „Sony“

Sipa USA/Scanpix nuotr.

Ar už šios atakos iš tiesų slypi Šiaurės Korėja?

„Sony“ vis dar atsigaudinėja po atakos, kuri, manoma, buvo įvykdyta todėl, kad „Sony“ planavo rodyti filmą „Interviu“ („The Interview“), kuriame nužudomas Šiaurės Korėjos diktatorius Kimas Jong-Unas.

FTB dėl šios atakos apkaltino Šiaurės Korėją, tačiau vis daugiau ekspertų abejoja, ar šalis, kuriai interneto paslaugos tiekiamos iš kitų valstybių, sugebėtų įvykdyti tokią ataką. Šiaurės Korėja neigia įvykdžiusi ataką.