Mokslas ir IT

2019.03.16 09:51

Paskui „Amazon“ seka ir lietuviai: Vilniuje žada atidaryti visiškai automatizuotą parduotuvę

Tautvydas Lukaševičius, LRT.lt2019.03.16 09:51

Kai išmanioji „Amazon Go“ parduotuvė duris atvėrė Sietle, kritikų netrūko, tačiau šiandien tokios parduotuvės puikiai veikia šešiuose JAV miestuose. Metų pabaigoje tokia parduotuvė atsidarys Londone ir Vilniuje. „Pixevia“ vadovas Mindaugas Eglinskas teigia, kad jau metų pabaigoje jo kompanijos sukurta technologija stebins ir lietuvius.

Parduotuvė – „Didžioji sesė“

Turbūt daugelis prisimena populiarius televizijos realybės šou, kurie veikė „Didžiojo brolio“ principu – kiaurą parą stebėjo dalyvius, fiksavo įdomiausias akimirkas, kurios žiūrovams sukeldavo įvairių emocijų. Šiandien, panaudodami vaizdo kameras ir dirbtinį intelektą, technologijų specialistai gali iš esmės pakeisti apsipirkimo įpročius. Parduotuvė taps „Didžiąja sese“, kuri seks pirkėjo pasirinktus produktus ir automatiškai sukurs virtualų prekių krepšelį.

Jokio skenavimo, jokių eilių, jokio stovėjimo prie savitarnos kasos ir „pasislėpusio“ brūkšninio kodo paieškų.

„Planuojame, kad panaši į „Amazon Go“ parduotuvė jau metų pabaigoje bus atidaryta Vilniuje. Ji bus automatizuota. Prekės bus automatiškai nuskenuotos ir sudarytas virtualus krepšelis. Savo sukurtą technologiją sėkmingai išbandėme su savo darbuotojais“, – konferencijos „Dirbtinis intelektas ir Lietuvos ateitis“ metu sakė M. Eglinskas.

Bendrovės vadovo nuomone, taip Vilnius pateks į išskirtinių miestų, kuriuose jau veikia automatizuotos parduotuvės, klubą. „Stebėdami vartotojus galime sužinoti ir kitos naudingos informacijos – kokios prekės domina skirtingų amžiaus segmentų žmones, kur nukreipiamos akys, koks lentynų aukštis yra optimalus

Kaip veikia automatizuotos parduotuvės? Padeda susivokti, kokie produktai, kokius žmones amžiaus, lyties domina... Galima nustatyti, kaip juda pirkėjo galva, kur žiūri akys, kiek laiko sutelkiamas dėmesys“, – tikino jis.

Pasak „Pixevia“ vadovo, „Amazon Go“ parduotuvių pardavimai buvo 50 proc. didesni nei tokio pačio ploto įprastų parduotuvių, o prekybos sektoriuje, kur pelno marža nėra didelė, toks padidėjimas yra reikšmingas. „Tikiu, kad inovacijas galime kurti ir mažuose miestuose, valstybėse. Geležinio vilko legenda turėtų būti šiek tiek kitokia – Vilnius turi būti geležinių robotų ir dirbtinio intelekto sostine“, – vylėsi jis

Kaip veikia „Amazon go“?

Nors „Amazon“ apsipirkinėjimo įpročius pakeitė pasiūlytomis internetinėmis paslaugomis, panašu, kad ši prekybos gigantė apsipirkinėjimo ateitį mato ne tik virtualioje erdvėje. Pirmoji iš plytų ir statybinio mišinio pastatyta „Amazon Go“ parduotuvė duris Sietlo (JAV) gyventojams atvėrė praėjusiais metais. Šios unikalios parduotuvės klientai už išsirinktas prekes gali susimokėti nelaukdami eilėje prie savitarnos kasų.

Šiose futuristinėse parduotuvėse naudojama aukštųjų technologijų stebėjimo sistema, kurią „Amazon“ vadina „tiesiog išeikite“ technologija (angl. „Just walk out technology“). Panaudojus kompiuterinę regą su šimtais vaizdo kamerų, stebinčių parduotuvę iš visų kampų, sistema gali matyti čia esančius objektus ir nustatyti, kokie jie yra. Parduotuvė tokiu būdu gali ne tik sekti pirkėjus, tačiau ir atpažinti viską, ką jie paima. Tuomet šios paimtos prekės pridedamos į virtualų krepšelį, o susidariusi suma automatiškai nuskaitoma nuo sąskaitos, kai pirkėjas išeina iš parduotuvės.

Be to, ši sistema yra pakankamai pažangi, kad galėtų užfiksuoti, kai prekė yra trumpam pakeliama (pavyzdžiui, perskaityti sudėtį), o tuomet vėl padedama atgal į lentyną. Tai įmanoma, nes šioje parduotuvėje taip pat įrengta daugybė kitų jutiklių, pavyzdžiui, elektroninės svarstyklės lentynose.

Visa informacija iš daugybės parduotuvės jutiklių surenkama ir analizuojama tokiu pat principu, kaip „Amazon Echo“ atpažįsta balsus. Vis dėlto šis procesas nėra visiškai automatizuotas. Užkulisiuose dirba ir žmonės, kurie padeda tobulinti sistemos algoritmus ir patikrina, ar ji teisingai atpažino produktus. Darbuotojai taip pat samdomi tam, kad ruoštų šviežius maisto produktus, papildytų lentynas ir patikrintų alkoholį perkančių žmonių asmens dokumentus.

Norint pradėti apsipirkimą, prie įėjimo turniketų reikia nuskenuoti į telefoną atsiųstą „Amazon Go“ programėlę. Jutiklis perskaitys unikalų jūsų programėlės QR kodą. Pirkėjų judesius kompiuterinė rega stebi per šimtus kamerų: tiek įprastines spalvotas, tiek gylio kameras.

Lentynose įrengti spaudimo jutikliai leidžia parduotuvės kompiuterinei sistemai užfiksuoti, kada prekė paimama, o kada padedama atgal į lentyną. Išėjus iš parduotuvės, suma už prekių krepšelį yra automatiškai nuskaičiuojama nuo sąskaitos, o elektroninis čekis yra išsiunčiamas į „Amazon Go“ programėlę. 167 m2 Sietlo parduotuvėje vienu metu gali apsipirkinėti 90 pirkėjų.

Siūlo sprendimus ir išmaniems miestams

M. Eglinskas teigia, kad dirbtinis intelektas, panaudojus jau įrengtas vaizdo stebėjimo kameras, gali išspręsti daugybę nuolatos didėjančių miestų problemų. „Pasirodo, kad net ketvirtadalį kelionės mieste laiko gali užimti stovėjimo vietos paieškos. Kai vairuotojas ieško vietos automobiliui, jis sulėtina greitį, trukdo kitiems eismo dalyviams, padidėja tarša. Panaudoję, kamerų surinktus duomenis Taline sukūrėme sistemą, kuri padeda rasti laisvas stovėjimo vietas“, – aiškino jis.

Jo teigimu, vaizdo kameros, įrengtos ant aukščiausių pastatų, leidžia stebėti aplinką, identifikuoti laisvas vietas, o informacija perduodama į daugybę LED ekranų rajone. Vadinasi, dar įvažiuodamas į rajoną vairuotojas gali pasirinkti tinkamiausią automobilių aikštelę. Lietuvių sukurta sistema veikia bet kokiu oru ir išnaudoja jau įrengtas stebėjimo kameras.

Be to, panaši technologija gali greitai pakeisti ir dabar parduotuvių stovėjimo aikšteles saugančias pakeliamas užkardas, kurios neretai gaišina laiką. Tokiu atveju, sistema užfiksuoja numerius ir perduoda informaciją parkavimo operatoriui. Sistema šiuo metu bandoma tiek Vilniuje, tiek Kaune.