Naujienų srautas

Mokslas ir IT2012.12.06 10:28

Apdaužyta Mėnulio pluta atskleidžia neramią praeitį

LRT.lt 2012.12.06 10:28

Naujos apdaužytos Mėnulio plutos nuotraukos rodo audringą praeitį, kai per pirmąjį milijardą metų jį daužė kometos ir asteroidai. 

Naujos apdaužytos Mėnulio plutos nuotraukos rodo audringą praeitį, kai per pirmąjį milijardą metų jį daužė kometos ir asteroidai.

Naujus duomenis pateikė GRAIL misija, pora zondų, pavadintų „Ebb“ ir „Flow“, kurie skrieja aplink Mėnulį ir matuoja jo gravitacinį lauką.

„Jau žinoma, kad planetos buvo daužomos per susidūrimus, tačiau niekas neįsivaizdavo, kad Mėnulio pluta tokia apdaužyta“, – teigia Maria Zuber iš Masačusetso technologijų instituto, misijai vadovaujanti mokslininkė.

„Tai tikrai didelė staigmena. Ji daugelį žmonių privers susimąstyti, ką tai reiškia planetų evoliucijai“, – pridūrė ji.

Kitaip nei Žemės pluta, kuri per plokščių tektoniką nuolat atnaujinama, kieta Mėnulio pluta yra milijardų metų senumo, taigi ji gali suteikti informacijos apie Saulės sistemą, taip pat ir Žemę.

GRAIL misija leido mokslininkams sudaryti didelės raiškos Mėnulio gravitacijos žemėlapį, atspindinį paviršiaus darinius, tokius kaip kalnai ir krateriai, o taip pat požemines savybes.

Nuotraukos leidžia manyti, kad Mėnulio pluta yra 34–43 kilometrų storio, daug plonesnė nei manyta iki šiol, teigė Markas Wieczorekas, kitas GRAIL mokslininkas.

„Tai paremia modelius, teigiančius, kad Mėnulis susidarė iš Žemės medžiagų, kurios atsiskyrė per susidūrimą, įvykusį ankstyvojoje Saulės sistemos istorijoje“, – teigė jis.

Apie 98 proc. Mėnulio plutos sudaro giliai suskilinėjusi, poringa medžiaga. Anot mokslininkų, tai labai stiprių smūgių rezultatas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą