Mokslas ir IT

2019.03.13 19:35

Išradimas padės nugalėti adatų baimę: skausmingus dūrius pakeis lazerinė technika

Lietuvos mokslininkai turi gerų žinių: jau greitai skausmingus adatų dūrius galės pakeisti lazeriai. Dalį tyrimų galėsime atlikti be dūrio, be adatos ir be kraujo paėmimo. Galutinis prietaisas bus panašus į tarsi išmanųjį laikrodį, kuris tarsi padės pamatyti tam tikrų parametrų vertes“, – LRT TELEVIZIJAI pasakoja Augustinas Vizbaras, vienas iš „Brolis semiconductors“ įkūrėjų.

Pasak A. Vizbaro, šios technologijos mechanizmas yra labai paprastas: lazerio šviesa šviečia per odą, sluoksnyje po oda ji sąveikauja su krauju ir tarpląsteliniu skysčiu, o mes fiksuojame atspindėtą šviesos signalą.

„Pagal tai nustatome dalelių koncentraciją. Mūsų tikslas yra pamatuoti bent kelis kraujo parametrus, pačius svarbiausius rodiklius, tokius kaip gliukozės kiekis kraujyje, laktatai, šlapalas. Tad didžiausią dėmesį skiriame toms molekulėms, kurios šiandien turi didžiausią pritaikymą“, – atskleidžia kūrėjas.

A. Vizbaro teigimu, tai itin aktualu pacientams, sergantiems diabetu, kurie privalo prevenciškai naudoti adatų dūrius daugybę kartų per dieną.

„Ši technologija tikrai palengvins jiems gyvenimą. Visiems kitiems padės suteikti daugiau informacijos apie mūsų fizinę būklę, mitybos įpročius, galbūt tai leis koreguoti net savo gyvenimo būdą. Pavyzdžiui, suteiks informacijos apie metabolizmą, mūsų kūno reakciją į maistą, kaip ją valdyti.

Taip pat ši technologija bus naudinga sportininkams, ypač ištvermės sporto atstovams. (...) Pats technologijos poveikis tikrai bus pastebimas pasauliniu mastu, kurdami ją mes orientuojamės į platesnę auditoriją“, – LRT TELEVZIJAI sako A. Vizbaras.

Planuojama, kad pirmieji technologijos prototipai pasirodys jau po dviejų metų, kiek anksčiau – po metų – pasirodys demonstravimo mechanizmai, su kuriais bus galima atlikti išsamesnę klinikinę studiją, prognozuoja jis.

Plačiau – laidos įraše.

Laba diena, Lietuva