Mokslas ir IT

2012.11.28 10:08

Į sostinę susirinko pasaulio kosmoso technologijų lyderiai

ELTA2012.11.28 10:08

Trečiadienį Vilniuje prasidėjusi tarptautinė kosmoso konferencija „SEMWO 2012" sukvietė kosmines technologijas kuriančius mokslininkus, čia investuojančius verslininkus, didžiųjų kosmoso valstybių programų ir korporacijų vadovus.

Trečiadienį Vilniuje prasidėjusi tarptautinė kosmoso konferencija „SEMWO 2012" sukvietė kosmines technologijas kuriančius mokslininkus, čia investuojančius verslininkus, didžiųjų kosmoso valstybių programų ir korporacijų vadovus.

Jau trečią rudenį pasidalyti pasaulinėmis kosmoso pramonės ir mokslo naujienomis, tendencijomis ir planais į Vilnių susirinks kosmoso srities specialistai iš didžiausių kosmines programas vykdančių valstybių: JAV, Europos Sąjungos šalių, Japonijos, Rusijos, Kinijos.

Pasak konferenciją organizuojančios Lietuvos kosmoso asociacijos direktoriaus Vidmanto Tomkaus, šio renginio idėja prieš trejus metus gimė siekiant įtraukti Lietuvą į pirmaujančių kosmoso technologijų kūrimą. Anksčiau šios srities paraštėse buvusi Lietuva šiandien jau galėtų ir sugebėtų sumaniai išnaudoti globalią pasaulio ekonomiką.

„Prieš porą metų iškėlėme sau ambiciją, kad Vilnius gali tapti savotišku kosmoso Davosu. Tai, kad šiemet Vilnius sutraukia kosmoso lyderius ir didžiuosius mąstytojus jau trečią kartą, rodo, kad ambicija nėra iš piršto laužta. Lietuvos sostinė pamažu įrodo turinti pakankamai intelektualinio, verslo, infrastruktūrinio ir kultūrinio potencialo, kad taptų atviro bendravimo ir idėjų mainų vieta“, – sako V. Tomkus.

Pirmuosius pasiekimus konferencijoje pristatys ir pirmąjį lietuvišką palydovą kuriančios komandos atstovai Vytenis Buzas ir Laurynas Mačiulis.

Specialus dėmesys konferencijoje bus skiriamas kosmoso technologijų komerciniam pritaikymui, kuriant nuotolinio valdymo judančius aparatus – robotus, naudojamus ne tik kosmose, bet ir energetikos, urbanistikos, aplinkosaugos ar žemės ūkio srityse. Vienas tokių pavyzdžių – jau ir Lietuvoje naudojami nuotoliniu būdu valdomi skraidantys aparatai, iš kurių padarytų nuotraukų kuriami 3D žemėlapiai, atliekama elektros perdavimo linijų priežiūra, nustatomi šiluminių tinklų nuotėkiai, padedama žemdirbiams ir miškininkams planuoti savo veiklą.

Antrąją konferencijos dieną dalyvių laukia itin turininga programa: nuo marsaeigio „Curiosity“ rezultatų pristatymo iki lietuviškų Rusijos kosmonauto Aleksejaus Jelisejevo biografijos faktų. Lietuvių kilmės kosmonautas, nešiojęs Kuraičio pavardę, yra vadovavęs 30-čiai pilotuojamų kosminių skrydžių ir apdovanotas tuometės Sovietų Sąjungos didvyrio medaliais. Konferencijoje jis dalysis savo atsiminimais. Viešnagės Lietuvoje metu bus pristatyta jo prisiminimų knyga „Gyvenimas – lašas jūroje“ lietuvių kalba.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.