Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

JAV iki rytojaus atidėtas bandomasis „Orion“ paleidimas

BNS2015.09.08 13:45

JAV kosmoso tyrimų agentūra NASA dėl nepalankių orų ir sutrikimų raketoje iki penktadienio atidėjo pirmąjį bandomąjį tolimojo kosmoso kapsulės „Orion“ startą.

JAV kosmoso tyrimų agentūra NASA dėl nepalankių orų ir sutrikimų raketoje iki penktadienio atidėjo pirmąjį bandomąjį tolimojo kosmoso kapsulės „Orion“ startą.

Pasak jos, per trijų valandų starto „langą“ ketvirtadienį paleidimas iš Kanaveralo kyšulio Floridoje buvo kelis kartus atidėtas; nuspręsta dar kartą bandyti penktadienį, pradedant nuo 7 val. 5 min. vietos (14 val. 5 min. Lietuvos) laiku.

Kapsulė „Orion“ suprojektuota žmonių skrydžiui į kurį nors asteroidą arba Marsą; toks skrydis jau tikėtinas netolimoje ateityje. Per bandymą žmonių joje nebus.

Tūkstančiai turistų ir kosmoso entuziastai ketvirtadienį susirinko netoli kosmodromo Floridos pakrantėje, kad pamatytų, kaip startuoja trimis varikliais varoma raketa „Delta IV Heavy“.

Tačiau starto vis nebuvo. Pirmiausia, dėl laivo, pasirodžiusio prie Floridos kranto, paskui pakilo vėjas, dar vėliau aptikta sutrikimų raketos starto variklio vožtuve.

„Nors narsiai stengėsi starto komanda ir misijos vadybininkai, nespėjome laiku pašalinti gedimo“, – sakė NASA atstovas Mike`as Curie.

Numatytas bandomasis puspenktos valandos trukmės skrydis – per tą laiką kapsulė turi apskrieti Žemę du kartus ir nukristi į Ramųjį vandenyną.

Šis JAV erdvėlaivio, galinčio gabenti žmones į tolimąją erdvę, startas bus pirmasis po daugiau kaip keturiasdešimt metų nuo „Apollo“ misijų, perkėlusių žmogų į Mėnulį.

Planuojama erdvėlaivį, kurio masė kartu su degalais ir raketa sudaro 739 tonas, iškelti į kosmosą, kur kapsulė du kartus apskries Žemę.

Pirmoji orbita sieks Tarptautinės kosmoso stoties (TKS) aukštį, apie 430 km, o antroji bus 15 kartų aukštesnė; jos apogėjus bus beveik 5800 kilometrų aukštyje nuo Žemės.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt