Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

NASA paskelbė planą: skraidins žmones į Marsą

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

JAV kosmoso agentūra NASA per spaudos konferenciją paskelbė planą, kurio tikslas – 4 šio amžiaus dešimtmetį nugabenti žmogų į Marsą, rašo businessinsider.com.au.

JAV kosmoso agentūra NASA per spaudos konferenciją paskelbė planą, kurio tikslas – 4 šio amžiaus dešimtmetį nugabenti žmogų į Marsą, rašo businessinsider.com.au.

Šiandien, gruodžio 4 dieną, prasideda šio plano vykdymas – jei nenutiks ko nors nenumatyto, amerikiečiai iškels į orbitą naujos kartos kosminę kapsulę „Orion“.

Kapsulę iš Kanaveralo kyšulio kosmodromo iškels raketa „Delta IV“. Kapsulė bus iškelta į 5800 km aukštį virš Žemės ir per 4,5 val. trukmės skrydį planetą apskries du kartus.

Daugiau nei 32 000 km nukeliavusi bandomoji kapsulė kelionę baigs Ramiojo vandenyno paviršiuje.

NASA spaudos konferencijoje patvirtino, kad „Orion“ iškėlimas – pradžia bandymų, kurių galutinis tikslas yra žmogaus kelionė į Marsą.

Kosmoso agentūra jau kuria ir naujos kartos raketą, kelsiančią „Orion“ tolimesniems skrydžiams – ji vadinama „Space Launch System“ (SLS).

Amerikiečiai pareiškė, kad SLS bus didžiausia kada nors žmonių sukurta raketa, gebėsianti iškelti daugiau nei 10 proc. didesnį krovinį, nei raketa, nugabenusi žmones į Mėnulį. Ilgainiui galios skirtumą ketinama padidinti iki 20 procentų.

Raketa bus 50 m aukščio ir daugiau nei dukart sunkesnė už „Delta IV“ raketą, kelsiančią bandomąją kapsulę.

„SLS mus galės nugabenti į tokią vietą [kosmose], į kokią tik panorėsime“, – per spaudos konferenciją sakė NASA atstovas.

Pirmieji SLS bandymai prasidės kitų metų rudenį. Raketą kels patobulinti daugkartiniuose erdvėlaiviuose „Shuttle“ naudoti varikliai RS25, tik jų į raketą bus sumontuota 16.

NASA tikina, kad skrydžiams skirta techninė įranga jau dabar yra montuojama agentūros bandymų poligonuose Stenniso ir Marshallo kosminių skrydžių centruose.

SLS keliamoji galia galutinai parengus šias raketas kosminiams skrydžiams bus 130 metrinių tonų.

„Marsą jau 40 metų tyrinėjame robotais. SLS suteiks galimybę tai padaryti ir žmonėms“, – sakė agentūros atstovas.

Lygiagrečiai amerikiečiai vysto ir Marso gyvenamųjų patalpų koncepciją – vykdoma „Evolvable Mars Campaign“, kurios tikslas – įveikti iššūkius, susijusius su būsto nugabenimo į Marsą ir jo pastatymo Raudonojoje planetoje iššūkiais.

Agentūros atstovų teigimu, labiausiai tikėtina, kad žmonėms skirtas būstas į Marsą veikiausiai bus gabenamas modeliais, per kelias keliones.

Raketos startą galima stebėti šioje svetainėje. Numatytas starto laikas – 14:05 Lietuvos laiku.