Mokslas ir IT

2012.11.27 10:17

Antarkties ežero radiniai keičia supratimą, ką gali ištverti organizmai

LRT.lt2012.11.27 10:17

Ledu apsitraukusiame Antarkties ežero vandenyje, kurio temperatūra –13°C, rasti organizmai gali padėti ieškoti gyvybės ir kitose planetose, rašo „The Guardian“.    

Ledu apsitraukusiame Antarkties ežero vandenyje, kurio temperatūra –13°C, rasti organizmai gali padėti ieškoti gyvybės kituose pasauliuose, rašo „The Guardian“.

Pranešama, kad mokslininkams pavyko surasti ežerą, kuris užšalo prieš kelis tūkstančius metų – ir būtent tokiu būdu atsiskyrė nuo išorinio pasaulio.

Mokslininkų paimtuose mėginiuose rasta bakterijų – o tai reiškia, kad gyvi organizmai gali išgyventi ir vienoje atšiauriausių mūsų planetos vietų.

Ežeras Vida yra Antarkties pietuose, McMurdo sausajame slėnyje. Šio ežero vanduo – labai rūgštus, jame labai maža deguonies. Be to, vanduo toks sūrus, jog neužšąla ir esant nuolatiniam -13 laipsnių šalčiui.

Mokslininkai šiame vandenyje aptiko organizmų, priklausančių 8 pagrindinėms bakterijų rūšims, tarp jų ir gana dažnai aptinkamų proteobakterijų, firmicučių, bakteroidečių.

Mokslininkai teigia, kad šios ekosistemos atradimas keičia mūsų supratimą, ką organizmai gali ištverti ir gali sėkmingai prisidėti prie gyvybės paieškų kitose planetose, pavyzdžiui, Marse ar lediniuose mėnuliuose, pavyzdžiui, Jupiterio Europoje.

Praeituose ekspedicijose mokslininkai nustatė, kad šio ežero mikroorganizmai – apie 2,8 tūkst. metų amžiaus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt