Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

10 veiksnių, kurie gali sunaikinti gyvybę Žemėje

DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Žemėje susiklostė unikalios sąlygos, dėl kurių atsirado ir egzistuoja gyvybė. Šis unikalumas labai trapus. Žmonija ir kitos gyvybės formos gali akimirksniu žūti bet kurią akimirką.

Žemėje susiklostė unikalios sąlygos, dėl kurių atsirado ir egzistuoja gyvybė. Šis unikalumas labai trapus. Žmonija ir kitos gyvybės formos gali akimirksniu žūti bet kurią akimirką.

DELFI.lv pateikia 10 labiausiai tikėtinų ir žmonėms gerai žinomų mūsų galimos žūties priežasčių.

10. Gyvenimas ne pagal išgales

Žmonija naudoja didžiulį kiekį gamtos išteklių, kurių dauguma neatstatomi. Naikina gyvūnus ir augalus (kasmet žūsta apie 100 rūšių). Tai gali turėti neatitaisomų padarinių, o Žemėje galiausiai gali išnykti gyvybė.

9. Ugnikalnių išsiveržimai

Pasaulyje daug gigantiškų ugnikalnių, kurių netikėtas išsiveržimas gali sunaikinti didelę teritoriją aplink juos, nes į atmosferą išmetama didžiulis kiekis toksiškų pelenų, o šie pasklinda po didelę dalį žemės.

8. Pamišę robotai

Darbinės techninės priemonės vystosi septynmyliais žingsniais, gali būti, kad greitai atsiras jei ne mąstančių, tai mąstymą imituojančių mašinų. O jei joms šaus į galvą, kad žmonės kelia grėsmę jų egzistavimui?


7. Gama žybsniai

Gama žybsniai – didžiuliai elektromagnetinės energijos pliūpsniai, kai per sekundę pasklinda tiek energijos, kiek Saulė išskiria per 10 mlrd. Metų. Laimė, iki šiol jie pastebimi tolimose galaktikose, nes egzistuoja teorija, kad gama pliūpsnis mūsų galaktikoje žaibiškai sunaikintų gyvybę toje Žemės pusėje, uri būtų atsisukusi į pliūpsnio šaltinį, o kita pusė lėtai ir skausmingai žūtų nuo radiacijos, bado ir karščio.

6. Bičių išnykimas

Didėjant oro temperatūrai ir dėl gausaus chemikalų naudojimo žemės ūkyje bitėms gresia pavojus. O žmonės priklausomi nuo bičių, kurios apdulkina tai, ką valgome – trečdalį augalinės kilmės produkcijos Žemėje apdulkina būtent bitės. Jų išnykimas planetos ūkiui kasmet kainuotų 20 trilijonų dolerių, o būtent tiek pabrangtų maisto gamyba.


5. Išprotėję mokslininkai

Viso pasaulio biologijos laboratorijose dirba šimtai tūkstančių mokslininkų, daugelis iš jų dirba su itin pavojingomis medžiagomis, bakterijomis ir virusais. Niekas nežino, kada ir kur gali kas nors atsitikti, bet ebolos viruso protrūkis rodo, kad spragtelėjus pirštais neįmanoma sukurti vaistų nuo naujos ligos, net turint gausybę priemonių, kuriomis apsirūpinę didžiausi pasaulyje vaistų gamintojai.

4. Padidėjęs vandenyno rūgštingumas

Dėl išmetamo anglies dioksido didėja vandenyno rūgštingumas, nors apie tai kalbama retai. Per pastaruosius 200 metų jis padidėjo 25 proc., o tai turėjo padarinių jūros gyvūnijai. Jei rūgštingumas dar padidėtų, gali masiškai išnykti daugelis vandenyno floros ir faunos.

3. Меteoritų lietus

Apie didelių krentančių meteoritų pavojų nerašė tik tinginiai – viena iš teorijų skelbia, kad dinozaurai išnyko būtent dėl Žemės atmosferos pokyčių, kurie kilo nukritus vienam ar keliems meteoritams. Niekas tiksliai nežino, kokie jie gali būti, bet greičiausiai bus katastrofiški, net nekalbant apie tiesioginį poveikį tos energijos, kuri išsilaisvina nukritus dideliam meteoritui ar meteoritams į Žemę.

2. Šiltnamio efektas

Visuotinis atšilimas jau vyksta, tai ne juokai. Kas laukia Žemės, jei toliau tokiu pat tempu išmesime į atmosferą tiek anglies dioksido, kiek jo išmetama dabar? Spėjama, kad Žemės atmosfera pasidarys panaši į Veneros atmosferą su 422 laipsniais Celsijaus.

1. Žemės magnetinio lauko inversija

Paskutinį kartą Žemės magnetinių polių pasikeitimas įvyko maždaug prieš 780 tūkst. metų, t. y. žmonės jo dar nepatyrė. Vargu ar išgyvensime, jei jis vėl įvyks – manoma, kad kompaso strėlė ne tik rodys į pietus, bet ir įvyks planetos paviršiaus kosminė radiacija, dėl kurios žus didžioji dali gyvų organizmų. Magnetinio lauko inversija – ilgas procesas, trunkantis kelis tūkstančius metų, taigi žmonija mirs lėtai ir skausmingai.

0. Žmogiškas kvailumas

Didžiausia tikimybė, kad žmonės sunaikins patys save (o kartu ir viską, kas gyva). Žinoma, 2,5,8 ir 10 punktuose nurodytas žmogaus įsikišimas, bet žmonijos arsenale dar yra gausybė priemonių sunaikinti viską, kas gyva Žemėje. Pavyzdžiui, branduolinis ginklas.