Naujienų srautas

Mokslas ir IT2012.11.22 17:37

Ruduo – laikas valyti ir kelti inkilus

bernardinai.lt 2012.11.22 17:37

Pavasarį grįžta paukščiai ir norisi jiems įrengti patogius namus. Tačiau ornitologų nuomone, pats tinkamiausias laikas kelti inkilus – ruduo. 

Pavasarį grįžta paukščiai ir norisi jiems įrengti patogius namus. Tačiau ornitologų nuomone, pats tinkamiausias laikas kelti inkilus – ruduo.

Per žiemą šviesios naujo inkilo lentelės patamsėja, įgauna natūralią spalvą. Be to, inkiluose žiemą nakvoja paukščiai ir kai kurie smulkieji miško žinduoliai – pelės ir miegapelės, o vasarą gali įsikurti ir šikšnosparniai. Inkilai pelėdiniams paukščiams, pavyzdžiui, naminei pelėdai, keltini rudenį ar ankstyvą žiemą, nes vasario mėnesį paprastai prasideda šių paukščių tuoktuvės.

Sumeistravus ir pakabinus naujus inkilus, nereikėtų pamiršti ir senųjų. Juos reikia išvalyti, mat dauguma paukščių, išskyrus varnėnus, inkilų nevalo. Jie kasmet krauna naują lizdą ant senojo. Nevalomame inkile susikaupia daug lizdo medžiagos, ir paukščiams būna ne tik ankšta perėti, bet ir apninka parazitai, nes susidaro palankios sąlygos jiems veistis. Parazitų kiekis inkiluose gali būti labai didelis. Tokiuose inkiluose jaunikliai auga lėtai ir dažniau žūva. Su parazitais kovojama kasmet, rugsėjo ir spalio mėnesiais, dezinfekuojant inkilus.

Išvalius senus lizdus, likučiai ir inkilų vidus apliejamas verdančiu vandeniu. Galima inkilus valyti ir ant medžių, bet paprasčiau juos valyti nuleidus ant žemės. Kiti dezinfekavimo būdai, be verdančio vandens, yra sudėtingi, brangūs ir pavojingi tiek žmonėms, tiek ir paukščiams, todėl ornitologai jų nesiūlo. Nekokybiškai atlikta dezinfekcija, jų nuomone, padarys daugiau žalos, nei atneš naudos. Jei inkilas labai užterštas ir be stiprių priemonių jo išvalyti neišeis, geriau tokį lizdą nuimti ir sudeginti, kad jis netaptų parazitų šaltiniu.

Ornitologai taip pat atkreipia dėmesį į tai, jog gamindami inkilus turėtume siekti ne estetinio vaizdo, tačiau tinkamų sąlygų gyventi paukščiams sudarymo. Todėl vengtini ryškiomis spalvomis nudažyti, iš lygių lentų sukalti, „gražūs“ inkilai. Jie taip pat primena, jog dauguma paukščių nemėgsta tos pačios rūšies sparnuočių kaimynystės. Todėl to paties tipo inkilai greta nekeliami. Nors paprastai keliame inkilus varnėnams, ornitologai ragina nepamiršti ir kitų, gražių bei įdomių uoksinių paukščių. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą