Mokslas ir IT

2012.11.20 17:11

Ar ilgai gyvensite, parodys paprasčiausias kraujo tyrimas?

LRT.lt 2012.11.20 17:11

Paprasčiausias kraujo tyrimas gali padėti nuspėti žmogaus gyvenimo trukmę, teigia tyrėjai. 

Paprasčiausias kraujo tyrimas gali padėti nuspėti žmogaus gyvenimo trukmę, teigia tyrėjai.

Mokslininkai sėkmingai išmatavo, kokiu greičiu sensta laukiniai paukščiai. Manoma, kad tą patį metodą galima pritaikyti ir žmonėms.

Tyrimas leidžia nustatyti individo „biologinį amžių“ ir tiksliai prognozuoti gyvenimo trukmę, išskyrus rimtas ligas.

Atliekant tyrimą matuojamas vidutinis mažyčių darinių, vadinamų telomeromis, ilgį. Žinoma, kad jos sutrumpėja kaskart, kai organizmo ląstelė dalinasi.

Telomerų ilgis leidžia tiksliau įvertinti asmens tikrąjį biologinį amžių nei nugyventi metai, rašo telegraph.co.uk.

Dėl to kai kurie ekspertai teigia, kad telomerų tyrimai galėtų būti naudojami nustatant, kiek ilgai jos dar gyvuos, laikantis prielaidos, kad jos žūsta dėl natūralių priežasčių.

Telomerų tyrimai plačiai naudojami eksperimentuojant su gyvūnais. Dabar mokslininkai tyrimą atliko izoliuotoje paukščių giesmininkų populiacijoje Seišeliuose.

„Mes pastebėjome, kad telomerų ilgis – geresnis gyvenimo trukmės indikatorius nei chronologinis amžius. Taigi matuodami jų ilgį galime įvertinti individo biologinį amžių – kiek savo gyvybės jos jau sunaudojo“, – teigė Davidas Richardsonas iš Rytų Anglijos universiteto.

Mokslininkai tyrė 320 Seišelių paukščių giesmininkų vidutinį telomerų ilgį.

„Mūsų gauti rezultatai – pirmi aiškūs ir nedviprasmiški telomerų ilgio ir mirtingumo ryšio gyvojoje gamtoje įrodymai. Jie pagrindžia prognozes, kad telomerų ilgis ir trumpėjimo greitis gali būti biologinio amžiaus indikatoriumi“, – teigiama tyrime.

„Mes tyrinėjome, ar bet kokio amžiaus paukščių telomerų ilgis gali prognozuoti neišvengiamą mirtį. Nustatėme, kad trumpos ir sparčiai trumpėjančios telomeros yra geras indikatorius, kad paukštis per metus mirs. Mes taip pat nustatėme, kad ilgesnes telomeras turintys individai apskritai gyvena ilgiau“, – aiškino D. Richardsonas.

„Tačiau nors telomeros trumpėja didėjant chronologiniam amžiui, greitis, kuriuo tai vyksta, tarp vienodo amžiaus individų yra skirtingas. Taip yra todėl, kad individai patiria ne vienodai biologinio streso. Telomerų ilgis gali būti kaip matmuo, rodantis, kokią žalą individas patyrė gyvenime“, – pridūrė mokslininkai.

Dažnai teigiama, kad telomeros chromosomose yra tarsi plastikiniai batraiščių galiukai. Mums senstant, jos trumpėja ir nusidėvi, o dėl to pakenkiama chromosomoms ir DNR.