Mokslas ir IT

2012.11.13 11:43

Pirmą kartą vegetacinės būklės pacientas bendrauja su gydytojais

ELTA 2012.11.13 11:43

Kanadietis, kuris, gydytojų manymu, daugiau nei dešimtmetį buvo vegetacinės būklės, sugebėjo gydytojams pranešti, kad nejaučia skausmo, praneša BBC.

Kanadietis, kuris, gydytojų manymu, daugiau nei dešimtmetį buvo vegetacinės būklės, sugebėjo gydytojams pranešti, kad nejaučia skausmo, praneša BBC.

Tai pirmas kartas, kai nebendraujantis pacientas, kurio smegenys stipriai pažeistos, atsakė į jo slaugai svarbius klausimus. Pacientai, kuriems buvo smarkiai pažeistos smegenys, po traumos pereina į komos būklę, o iš jos pabudę iki galo neatsigauna, nereaguoja į aplinką ir lieka vegetacinės būklės. Išlieka miego ir būdravimo periodai, kai pacientų akys atmerktos, bet, manoma, kad jie nesuvokia nei savęs, nei aplinkinio pasaulio.

Kanadietis Scottas Routley kuriam dabar 39-eri, prieš 12 metų pateko į automobilio avariją. Visi fiziniai jo būklės vertinimai rodė, kad pacientas nesuvokia aplinkos ir negali bendrauti.

Tačiau britų neurologas profesorius Adrianas Owenas, kuris vadovavo Vakarų Ontarijo universiteto komandai, teigia, kad S. Routley tikrai nėra vegetacinės būklės. Gydytojai pacientui uždavė klausimus, ir tuo pačiu metu jo smegenų veikla buvo stebima funkcinio magnetinio rezonanso (fMRI) aparatu. E. Owenas teigia, kad S. Routley yra sąmoningas. Pagal jo smegenų aktyvumą buvo nustatyta, kad jis atsako į gydytojų klausimus. Pasak E. Oweno, jo pacientas tikriausiai žino, kas jis ir kur yra.

Po smegenų tyrimo įprastais būdais stebint S. Routley ir toliau atrodo, kad jis nesuvokia aplinkos ir yra vegetacinės būklės. Profesorius Bryanas Youngas, kuris jau dešimtmetį yra S. Routley neurologas, sakė, kad tyrimas yra novatoriškas, o jo rezultatai šio paciento atveju – priešingi įprastų vegetacinės būklės vertinimo tyrimų rezultatams. Profesorius teigia, kad reikia atnaujinti medicinos vadovėlius ir į juos įtraukti E. Oweno metodiką.