Mokslas ir IT

2012.11.09 18:57

95 proc. žvaigždžių, kurios kada nors egzistuos, jau gimė

LRT.lt 2012.11.09 18:57

Žvaigždžių formavimasis visatoje jau beveik baigtas, tvirtina tarptautinė astronomų komanda. 

Žvaigždžių formavimasis visatoje jau beveik baigtas, tvirtina tarptautinė astronomų komanda.

Tyrėjai, naudodami tris teleskopus – Jungtinės karalystės Infraraudonųjų spindulių ir „Subaru“ teleskopus, įrengtus Havajuose, bei Čilės Labai didelį teleskopą, – tyrinėjo žvaigždžių formavimosi tendencijas nuo pat visatos pradžios.

Jie mano, kad pusė žvaigždžių, kurios kada nors egzistavo, susidarė prieš 9–11 mlrd. metų, o likusi pusė – per laikotarpį po to, teigiama žurnale „Wired“, kuriuo remiasi britų „Daily Mail“.

Grubiai skaičiuojant, tai reiškia, kad 95 proc. žvaigždžių, kurios kada nors nušvies dangų, jau egzistuoja, jei tokios tendencijos liks ir toliau.

Tyrimo vadovas Davidas Sobralis iš Leideno universiteto Nyderlanduose teigia: „Mes aiškiai gyvename visatoje, kurioje vyrauja senos žvaigždės. Visas veiksmas visatoje vyko prieš milijardus metų. Žvaigždžių gamyba visoje visatoje per pastaruosius 11 mlrd. metų mažėjo. Šiandien ji 30 kartų mažesnė nei galimo piko metu prieš 11 mlrd. metų.“

„Jei ši tendencija tęsis ir toliau, ateityje visatoje žvaigždžių padaugės ne daugiau kaip 5 proc.“, – pridūrė jis.

Komanda teleskopais ieškojo alfa dalelių, kurias spinduliuoja vandenilio atomai ir kurios sklinda iš didelių dangaus ruožų.

Tuomet padarytos „nuotraukos“, kaip visata atrodė, kai jai buvo 2, 4, 6 ir 9 mlrd. metų. Anot mokslininkų, šis mėginys yra 10 kartų didesnis nei naudotas ankstesniuose tyrimuose.

Tačiau tie, kuriuos ši galaktinis lėtėjimas liūdina, turėtų žinoti, kad paskutinė žvaigždė, kuri gims visatoje, greičiausiai sušvis tik po kelių milijardų metų.