Naujienų srautas

Mokslas ir IT2019.03.11 21:05

Giliai įkvėpkite: depresines mintis vaikys nosies purškalas

LRT.lt 2019.03.11 21:05

JAV maisto ir vaistų administracija leido prekiauti nosies purškalu, kuris malšins depresijos simptomus. Tiesa, šis sprendimas susilaukė tiek mokslininkų, tiek medikų kritikos. Nauja medžiaga, pavadinta esketaminu, yra tam tikra molekulinė ketamino forma. Ketaminas dažnai naudojamas kaip anestetikas, antidepresantas, tačiau vis daugiau žmonių jį naudoja linksmų vakarėlių metu.

Esketamino medikamentas, pavadintas „Spravato“, skirtas nuo ilgalaikės depresijos kenčiantiems žmonėms, kuriems nepadėjo bent 2 skirtingi antidepresantai. Dėl stipraus ketamino šalutinio poveikio purškalą naudoti leidžiama tik prižiūrint licencijuotam gydytojui. Be to, po vartojimo turės praeiti mažiausiai dvi valandos, kol pacientas galės palikti gydymo įstaigą.

Šiandien daugeliui depresija sergančių žmonių paskiriami su serotoninu siejami medikamentai, pavyzdžiui, „Prozac“. Jie užtikrina, kad neuronai pakankamai efektyviai sąveikautų su neurotransmiteriu serotoninu, kuris labai svarbus kontroliuojant žmogaus emocijas. Visgi toks gydymo metodas veiksmingas būna toli gražu ne visada. Tik trečdalio žmonių sveikatos būklė pagerėja, todėl mokslininkai ieško kitų alternatyvų.

Naujausi tyrimai patvirtino, kad teigiamų rezultatų pasiekta ir bandant psilocibino, veikliosios medžiagos, kuri aptinkama tam tikros rūšies grybuose, galimybes.

Su ilgalaike depresija kovoti padeda ir ketaminas, tačiau jo veikimas išlieka neaiškus. Neaiškus ir ilgalaikis poveikis. Atlikti klinikiniai bandymai parodė, kad ketaminas padėjo 70 proc. pacientų. Vieniems depresijos simptomai sugrįžo po 2 valandų, kiti gerai jautėsi net savaites. Dar vieno eksperimento rezultatai atskleidė, kad ketamino vartojimas mintys apie savižudybę nutolino tik parai

Ketamino naudojimas nėra naujiena. Juo depresija sergančius pacientus jau „lepina“ privačios eksperimentinio gydymo klinikos. Tyrimai rodo, kad ketaminas veiksmingiausias vartojant jį per nosį.

Šios medžiagos kritikai pabrėžia, kad „Spravato“ patvirtintas skubotai, nes daugeliu atvejų reikėjo bent 2 tyrimų, o šį kartą užteko 1.

Ketamino gydomosios savybės siejamos su jo galimybėmis blokuoti tuos smegenyse esančius receptorius, kurie reaguoja ir sąveikauja su glutamatu, tačiau apie ketamino savybes kol kas žinoma dar labai mažai.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi