Mokslas ir IT

2019.03.06 23:11

Įteiktos premijos už svarbiausius mokslo tyrimus

Monika Petrulienė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.03.06 23:11

Įteiktos Lietuvos mokslo premijos už svarbiausius 2018 m. mokslo tyrimus. Įprastai kasmet skiriamos 7 mokslo premijos, tačiau šiemet įteiktos 5, nes dėl geriausio socialinių ir humanitarinių mokslų tyrimo nesutarė komisija.

Lietuvos mokslo premijos kasmet skiriamos už Lietuvai reikšmingus fundamentinius ir taikomuosius mokslinių tyrimų ir eksperimentinės (socialinės, kultūrinės) plėtros darbus.

Vienas jauniausių mokslininkų, kuriam premija skirta už darbų ciklą apie mikroskopinių pasaulio sąveikų procesus, kurie svarbūs aiškinantis ir tai, kas vyko ankstyvojoje visatoje po Didžiojo sprogimo, – Arnoldas Deltuva. 14 metų studijavęs ir dirbęs užsienyje mokslininkas prieš 5 metus grįžo į Lietuvą. Mokslų akademijos teigimu, grįžtančių iš užsienio mokslininkų daugėja, tikimasi, kad jie inicijuos ir naujų mokslo mokyklų kūrimą.

„Pokyčiai moksle vyksta lėtai, sukurti mokyklą reikia 20 metų, greitų pokyčių neįvyks“, – sakė Mokslų akademijos prezidentas habil. dr. Jūras Banys.

Mokslo premija už 2018 m. pristatytą ilgametį tyrimą apie procesus, vykstančius naujos kartos saulės elementuose, skirta Vidmantui Gulbinui, Andriui Deevižiui ir Mariui Franckevičiui.

Technologijos mokslų srityje premija įteikta Vytautui Ostaševičiui, Arvydui Palevičiui, Rimvydui Gaidžiui, Rolanui Daukševičiui, Giedriui Janušui ir Vytautui Jūrėnui. Įvertintas jų darbų ciklas „Mikromechaninių sistemų kūrimas, tyrimai ir taikymai“ apie galimus tobulinimus automobiliuose ar išmaniuosiuose įrenginiuose.

Biomedicinos ir žemės ūkio mokslų srities mokslininkams įteiktos dvi premijos. Už darbų ciklą „Naujos kartos vėžio žymenys“ ji skirta Feliksui Jankevičiui ir Sonatai Jarmalaitei. Mokslininkai ieško būdų, kaip diagnozuoti vėžį ligos pradžioje.

„Iki šiol dažniausiai atliekami tyrimai iš naviko audinio, bet mūsų tikslas buvo atlikti taip vadinamą skystąją biopsiją, iš organizmo skysčių. Dažniausiai tai atliekama iš kraujo. Mūsų darbai parodė, kad tai galima atlikti ne tik iš pacientų kraujo, bet ir iš paciento šlapimo, dar mažiau invaziniu būdu“, – pasakojo onkologas dr. Feliksas Jankevičius.

Panorama

Kauno mokslininkų grupė – Vilius Jonas Grabauskas, Jūratė Klumbienė, Vaiva Lesauskaitė, Janina Petkevičienė ir Abdonas Tamošiūnas – įvertinti už darbų ciklą „Lėtinės neinfekcinės ligos: nuo populiacijos iki genų“.

15 metų trukusio visuomenės sveikatos tyrimo pagrindu Pasaulinė sveikatos organizacija parengė lėtinių neinfekcinių ligų profilaktikos pagrindus.

„Nusibodę mums šitie rizikos veiksniai: tabakas, alkoholis, fizinės veiklos stoka, padidėjusi kūno masė. Juos galima toliau vardinti, bet kada įsitvirtina šita nesveika gyvensena, tada sutrinka ir eilė fiziologinių funkcijų“, – kalbėjo kardiologas habil. dr. Vilius Jonas Grabauskas.

Įprastai teikiamos 7 mokslo premijos, tačiau šį kartą socialinių ir humanitarinių mokslų srityse nepaskirtos, nors į jas pretendavo 15 darbų.

Premijos dydis – 30 tūkst. eurų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.