Mokslas ir IT

2019.03.05 10:37

Dėl nesėkmingos santuokos galima kaltinti ir konkretų geną

LRT.lt2019.03.05 10:37

Yra daugybė laimingos santuokos receptų – atvirumas, pagarba, sąžiningumas, darbų pasidalijimas, tačiau mokslininkai teigia, kad ilgalaikę poros laimę ar nelaimę gali lemti tiesiog genai.

Jeilio universiteto profesorius Joanas Moninas tyrė 178 susituokusias poras, kurių amžius buvo nuo 37 iki 90 metų. Eksperimento dalyviai turėjo užpildyti anketą, atskleidžiančią jų pasitenkinimą santuoka, o taip pat duoti seilių mėginį, kad mokslininkai galėtų ištirti ir jų genotipą.

Paaiškėjo, kad laimę ar nelaimę gyvenant kartu galima sieti su konkrečiu genu – oksitocino receptoriumi OXTR rs53576. Jis ir anksčiau buvo siejamas su emociniu stabilumu, socialumu ir empatija, todėl nenuostabu, kad jis padeda užmegzti malonius santykius. Tyrėjai pažymi, kad jei nors vienas iš partnerių pasižymėjo GG genotipu su šio receptoriaus variacija, poros pasitenkinimas bendru gyvenimu buvo daug didesnis.

Tokie žmonės gyvendami su antrąja puse jaučia mažiau įtampos ir streso, ne taip stipriai pergyvena dėl nesėkmių ir problemų, mažiau pavydi. Teigiama, kad minėtas genas pasitenkinimą padidina 4 proc. Nors iš pirmo žvilgsnio šis skaičius atrodo mažas, tačiau, turint omenyje daugybę faktorių, darančių įtaką santykiams, genas yra svarbus.

„Šis tyrimas parodo, kad mūsų pasitenkinimas gyvenant su vienu ar kitu partneriu priklauso ne tik nuo partnerių santykio, atvirumo ir bendravimo, bet ir nuo genetinės raiškos“, – teigė profesorius.

Visgi šio tyrimo rezultatų nereiktų apibendrinti ir be išimties taikyti visiems. Mokslininkų sudarytoje „pasitenkinimo santuoka“ apklausoje daugiausia dėmesio buvo skiriama partnerių emocinei paramai ir atvirumui, todėl, pakeitus klausimyną, rezultatai galėtų kisti.

Profesoriaus komanda ir toliau sieks daugiau sužinoti apie OXTR rs53576 įtaką žmogaus elgsenai. Mokslininkus labiausiai domina tai, kaip skirtingos genų variacijos veikia santykius bėgant laikui ir koks yra ryšys tarp genetinio paveldimumo ir aplinkos veiksnių įtakos.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt