Mokslas ir IT

2014.09.26 10:00

Į TKS išskrido Rusijos kosminis laivas su pirmąja kosmonaute per 17 metų

BNS2014.09.26 10:00

Rusijos kosminis laivas „Sojuz“, kurio įgulą sudaro vienas JAV astronautas ir du rusų kosmonautai, įskaitant pirmąją per pastaruosius 17 metų kosmonautę, sėkmingai startavo penktadienį, pranešė Rusijos skrydžių valdymo centras.

Rusijos kosminis laivas „Sojuz“, kurio įgulą sudaro vienas JAV astronautas ir du rusų kosmonautai, įskaitant pirmąją per pastaruosius 17 metų kosmonautę, sėkmingai startavo penktadienį, pranešė Rusijos skrydžių valdymo centras.

Kosminis laivas „Sojuz TMA14M“ pakilo 0 val. 25 min. Maskvos (ketvirtadienį 23 val. 25 min. Lietuvos) laiku iš Rusijos Baikonūro kosmodromo Kazachstane, pradėdamas skrydį į Tarptautinę kosminę stotį (TKS).

„Kosminė raketa „Sojuz FG“ sėkmingai startavo, kad iškeltų į orbitą kosminį laivą „Sojuz TMA-14M“, – sakoma Rusijos kosmoso agentūros „Roskosmos“ pranešime.

Įgulos nariai jaučiasi gerai, pridūrė agentūra.

Kosmonautė Jelena Serova yra pirmoji Rusijos moteris, skrendanti į TKS. Kartu su ja skrenda kosmonautas Aleksandras Samokutiajevas bei JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) astronautas Barry Wilmore'as.

Planuojama, kad jų kosminis laivas susijungs su TKS penktadienį 2 val. 15 min. Grinvičo (5 val. 15 min. Lietuvos) laiku, panaudojus maršrutą, kuris skrydžio trukmę sutrumpina iki šešių valandų.

Jie prisidės prie TKS įgulos vado kosmonauto Maksimo Surajevo, amerikiečio Reido Wisemano ir Europos kosmoso agentūros (ESA) astronauto Alexandero Gersto iš Vokietijos.

Numatoma, kad naujieji TKS įgulos nariai orbitinėje stotyje dirbs 169 dienas.

Anksčiau ketvirtadienį trys įgulos nariai dalyvavo tradiciniuose ritualuose prieš skrydį: pasirašė ant durų savo viešbutyje Baikonūre, taip pat buvo palaiminti rusų ortodoksų dvasininko, o galiausiai įsėdo į autobusą, nuvežusį į starto aikštelė, skambant artimųjų sveikinimams.

Likus apie pusantros valandos iki starto tamsią debesuotą naktį, jie įžengė į „Sojuz TMA14M“ kapsulę.

J. Serova tapo ketvirtąja į kosmosą pakilusia Sovietų Sąjungos arba Rusijos kosmonaute.

Pirmoji į kosmosą pakilusi moteris buvo Valentina Tereškova. Ji atliko vienintelį kosminį skrydį 1963 metais.

Vėlesnės kosmonautės į orbitą kilo po du kartus: Svetlana Savickaja – 1982 ir 1984 metais, o Jelena Kondakova – 1994 ir 1997 metais. Po to Rusijos moterys į kosmosą neskraidė 17 metų.

„Mano skrydis yra mano darbas“, – 38 metų kosmoso inžinierė J. Serova šią savaitę sakė per spaudos konferenciją, kurioje jai teko atsakyti į klausimus apie savo šukuoseną ir kaip jos dukrai seksis išvykus motinai.

„Tapsiu pirmąja Rusijos moterimi, kuri skris į TKS, – sakė ji. – Jaučiu milžinišką atsakomybę žmonėms, kurie mus mokė ir treniravo. Noriu jiems pasakyti: mes jūsų nenuvilsime!“

Abu J. Serovos palydovai, skridę kartu su ja ankštoje „Sojuz“ kapsulėje, jau turi kosminių skrydžių patirties.

51 metų B. Wilmore'as, pravade „Butch“, pirmąkart į kosmosą skrido kaip JAV erdvėlaivio pilotas 2009 metais, o 44 metų A. Samokutiajevas, kuris tapo „Sojuz“ įgulos vadu, 2011 metais praleido Tarptautinėje kosminėje stotyje 164 dienas.

Rusija šiuo metu yra vienintelė šalis, galinti skraidinti žmones į TKS, kai Jungtines Valstijos sustabdė savo daugkartinio naudojimo erdvėlaivių programą.

NASA pažadėjo tęsti bendradarbiavimą TKS projekte, nors Vašingtono ir Maskvos santykiai smarkiai atšalo dėl Rusijos vaidmens Ukrainos krizėje.

Tačiau Rusija užsiminė galinti atmesti Vašingtono prašymą pratęsti TKS eksploatacijos laikotarpį dar ketveriais metais iki 2024-ųjų, sakydama, kad stotis jai bus reikalinga tiki iki 2020 metų.

Rusijos premjeras Dmitrijus Rogozinas, atsakingas už kosmoso sektorių, balandį juokais pareiškė, kad Jungtinėms Valstijoms teks naudoti „tramplyną“, kad galėtų siųsti savo astronautus į TKS, kai Vašingtonas paskelbė sankcijas Rusijai dėl Krymo aneksijos.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.