Mokslas ir IT

2012.10.11 10:09

Mokslininkai teigia radę vietą, kur buvo nudurtas Julijus Cezaris

LRT.lt 2012.10.11 10:09

Archeologai mano aptikę konkrečią vietą Romoje, kur 44 metais prieš Kristų, kovo 15-ąją, buvo mirtinai nudurtas Julijus Cezaris. 

Archeologai mano aptikę konkrečią vietą Romoje, kur 44 metais prieš Kristų, kovo 15-ąją, buvo mirtinai nudurtas Julijus Cezaris.

Romos senatorių suorganizuotą nužudymą užfiksavo senovės istorikai, o savo dramoje aprašė Williamas Shakespeare`as. Ispanijos nacionalinės tyrimų tarnybos mokslininkų komanda teigia aptikusi įrodymų, kurie, jų manymu, atskleidžia tikslią vietą, kur tai įvyko.

Jie tvirtina atradę 3 metrų pločio ir 2 metrų aukščio betoninį statinį, kurį pastatė Julijaus Cezario įsūnis ir įpėdinis Augustas, praneša naujienų agentūra AFP.

Perėmęs valdžią, Augustas nurodė statinį suręsti tiksliai virš tos vietos, kur įvykdytas išpuolis, ir taip pasmerkti savo tėvo nužudymą, teigia mokslininkai.

„Šie radiniai patvirtina, kad generolas nudurtas Pompėjos kurijoje, kai sėdėdamas kėdėje pirmininkavo senato posėdžiui“, – teigia Ispanijos tyrėjai.

Pompėjos kurija buvo uždara erdvė, kurioje tuomet kartais posėdžiaudavo senatas. Pastato liekanos yra „Torre Argentina“ archeologinėje vietovėje pačiame Romos centre.

Tačiau archeologai aptiko ne vietą, kur Cezaris mirė, bet vietą, kuri jis buvo nudurtas ir nukrito, aiškino mokslininkų komandos narys Antonio Monterroso.

„Mes tai žinome todėl, kad yra statinys, ženklinantis vietą, kur Cezaris turėjo sėdėti pirmininkaudamas senato posėdžiui ir kur jis buvo nudurtas. Šis statinys yra vėlesnio laikotarpio, jo įpėdinio Augusto laikų, pastatytas ten, kur jis sėdėjo. Štai kaip mes tą žinome“, – aiškino jis.

Archeologinių liekanų ir senovinių tekstų palyginimai tyrėjams leido daryti tokią išvadą, sakė A. Monterroso, Humanitarinių ir socialinių mokslų centro Istorijos instituto darbuotojas.

Tačiau neįmanoma žinoti, ar Cezaris mirė toje pačioje vietoje, sakė tyrėjai.

„Iš ten kūnas nugabentas į Romos forumą, kur buvo pagerbtas, o vėliau kremuotas. Mes nežinome, ar jis mirė iš karto, ar po kelių valandų“, – teigė A. Monterroso.

Jis sutiko, kad šie rezultatai ginčitini.

„Tai nėra neginčijama. Visas archeologijos mokslas yra diskutuotinas, jis turėtų toks būti. Jis turėtų būti atviras diskusijoms ir kritikai“, – kalbėjo mokslininkas.

Trejų metų trukmės archeologinį projektą, prasidėjusį pernai, remia Romos valdžia, Ispanijos vyriausybė ir Ispanijos tyrimų tarnybos Istorijos ir Archeologijos mokykla Romoje.

Šis atradimas Romos centre išties įspūdingas, įsitikinęs A. Monterroso. „Tūkstančiai žmonių šiandien važiuoja autobusais ar tramvajais pro pat tą vietą, kur prieš 2056 metus buvo nudurtas Julijus Cezaris“, – kalbėjo jis.