Mokslas ir IT

2012.10.10 08:09

Nobelio fizikos premija – už kvantinių sistemų tyrinėjimą

DELFI.lt, ELTA2012.10.10 08:09

Antradienį Nobelio komitetas Karolinska institute (Švedija) paskelbė šių metų Nobelio fizikos premijos laureatus – jais tapo Serge'as Haroche'as (Prancūzija) ir Davidas Winelandas.

Antradienį Nobelio komitetas Karolinska institute (Švedija) paskelbė šių metų Nobelio fizikos premijos laureatus – jais tapo Serge'as Haroche'as (Prancūzija) ir Davidas Winelandas.

Mokslininkai pagerbti už eksperimentinių metodų, skirtų pavienių kvantinių sistemų tyrimui ir manipuliavimui, vystymą.

Mokslininkai išrado ir sukūrė metodus individualių dalelių matavimui ir valdymui, išsaugodami jų kvantinę mechaninę prigimtį, būdais, kurie anksčiau atrodė neįmanomi.

Nobelio laureatai atvėrė duris į naują bandymų su kvantine fizika erą, parodydami tiesioginį individualių kvantinių dalelių stebėjimą nesunaikinant jų. Klasikinės fizikos dėsniai nebetinka naujiems atradimams, todėl nuo šiol dėmesys nukreipiamas į kvantinę fiziką. Pavienes daleles nėra lengva izoliuoti nuo jas supančios aplinkos. Be kita ko, jos praranda savo paslaptingas kvantines savybes, kai tik susiliečia su išoriniu pasauliu. Todėl šis nepaprastas reiškinys, kurį nustatė kvantinė fizika, negalėjo būti stebimas tiesiogiai.

Tačiau S. Haroche'o ir D. Winelando išrastų laboratorinių metodų dėka mokslininkų tyrimų grupėms pavyko išmatuoti ir kontroliuoti labai trapias kvantines sistemas, kurios, kaip anksčiau buvo manoma, negali būti stebimos tiesiogiai. Remiantis naujaisiais metodais, sistemos gali būti tiriamos, kontroliuojamos ir skaičiuojamos jų dalelės. 

Per daugiau nei 110 metų, kuomet teikiamos Nobelio fizikos premijos, už pasaulio suvokimą išplečiančius darbus apdovanoti 192 mokslininkai. Ir šioje srityje, kaip niekur kitur, akivaizdus vyrų dominavimas: šią premiją gavo tik 2 moterys (Marie Curie 1903 metais ir Maria Goeppert Mayer 1963 metais).

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.