Mokslas ir IT

2014.08.18 13:55

Įkrauk telefoną šaukdamas! Prietaisas garso bangas paverčia energija

technologijos.lt 2014.08.18 13:55

Ar pažįstamas jausmas, kai prireikus kažkur svarbiai paskambinti, miršta jūsų telefono baterija? Nesijaudinkite, kol iš nusivylimo šaukiate ant savo mobiliojo, šis riksmas jums gali labai pasitarnauti.

Ar pažįstamas jausmas, kai prireikus kažkur svarbiai paskambinti, miršta jūsų telefono baterija? Nesijaudinkite, kol iš nusivylimo šaukiate ant savo mobiliojo, šis riksmas jums gali labai pasitarnauti.

Londone mokslininkai sukūrė naują technologiją, kuri mobiliojo telefono baterijos įkrovimui naudoja foninį garsą, pavyzdžiui, šurmulį krepšinio varžybų metu ar pašnekesius kavinėje.

Jų sukurtas prototipas yra maždaug mobiliojo telefono dydžio. Jis konvertuoja garso vibraciją į elektros energiją naudodamas cinko oksidą.

Šiam išradimui pasitarnavo ankstesni Karalienės Marijos universiteto tyrimai. Jais buvo nustatyta, kad skambanti pop ir roko muzika pagerina saulės elementų efektyvumą. Tai vyko todėl, kad garso virpesiai sukėlė saulės elementuose esančių medžiagų judėjimą, kas net 40 proc. pagerino jų veiksmingumą.

Atliekant naujausius tyrimus, prie universiteto mokslininkų prisidėjo ir „Nokia“ kompanija. Komanda nusprendė panaudoti pagrindines cinko oksido savybes: suspausta ar ištempta ši nanosiūlų pavidale esanti medžiaga sukuria aukštą įtampą (konvertuojant judėjimo energiją į elektros energiją).

Nanosiūlai reaguoja į kasdienių garsų sukurtą (pavyzdžiui, mūsų balso) vibraciją. Abiejų siūlų šonuose esantys elektriniai kontaktai tuomet sukuria įtampą ir taip įkrauna telefoną.

Siekiant greičiau šiuos nanogeneratorius pristatyti rinkoje, mokslininkai sugalvojo, kaip sumažinti gamybos proceso išlaidas. Pirmiausia, jie sukūrė techniką, kaip efektyviau ir paprasčiau padengti nanosiūlus cinko oksido sluoksniu: įdėjo juos į chemikalų mišinį bei pašildė iki 90°C. Taip cinko oksidas padengė tolygiai visą siūlo paviršių. Toliau, vietoj tradiciškai naudojamo aukso, jie pritaikė aliuminio foliją. Ir galiausiai, įrenginį pagamino tokio pat dydžio, kaip dauguma mobiliųjų telefonų.

Šiuo metu išradimas generuoja 5 voltų įtampą, kurios pakanka įkrauti telefoną.

„Palaikyti beišsikraunančio mobiliojo įrenginio darbą ilgiau, tiesiog surenkant energiją iš aplinkos, yra tikrai neįtikėtina idėja, – teigia Karalienės Marijos universiteto fizikos daktaras Joe Briscoe, – Tikimės, kad ši technologija greitai taps plačiai naudojama“.