Mokslas ir IT

2014.08.12 19:32

Paskutinė Europos pasiųsta aprūpinimo kapsulė susijungė su TKS

BNS2014.08.12 19:32

Paskutinė Europos pasiųsta automatinė aprūpinimo kapsulė antradienį pagal misijos planą, po preciziško manevro, kuris tiesiogiai buvo transliuojamas internete, prisijungė prie Tarptautinės kosmoso stoties (TKS).

Paskutinė Europos pasiųsta automatinė aprūpinimo kapsulė antradienį pagal misijos planą, po preciziško manevro, kuris tiesiogiai buvo transliuojamas internete, prisijungė prie Tarptautinės kosmoso stoties (TKS).

„Georges Lemaitre“ baigė galutinį automatinės krovinių perkėlimo priemonės (Automated Transfer Vehicle, ATV) prisijungimą prie TKS“, – paskelbė misijos komentatorius Robas Naviasas, kai kapsulė 13 val. 30 min. Grinvičo (16 val. 30 min. Lietuvos) laiku susijungė su kosmoso stotimi.

Ši ATV yra penkta ir paskutinė tokia kapsulė, kurią Europa buvo pažadėjusi nusiųsti su gyvybiškai svarbiais kroviniais į orbitinę stotį.

Ji startavo liepos 30 dieną iš Europos kosmoso agentūros (ESA) Kuru bazės Prancūzijos Gvianoje.

Daugiau kaip 20 t sverianti autobuso dydžio kapsulė atgabeno didžiausią visų laikų krovinį – daugiau kaip 6,6 tonų. Tarp atgabentų atsargų yra degalų, vandens, deguonies, maisto, drabužių ir medžiagos moksliniams eksperimentams, kuriuos atliks šeši TKS įgulos nariai.

Iškelta į orbitą ATV automatiškai nustatė kursą į TKS orientuodamasi pagal žvaigždes ir galiausiai susijungė su stotimi maždaug 400 km virš Žemės.

Šis kosminis laivas yra pavadintas Didžiojo sprogimo teoriją pasiūliusio belgų astrofiziko Georges'o Lemaitre'o vardu.

10 metrų skersmens hermetiška kapsulė, kurioje palaikomas atmosferos slėgis, taip pat taps papildoma gyvenamąja erdve, o jos varikliai padės palaikyti TKS orbitos aukštį. Kosminė stotis kiekvieną dieną truputį priartėja prie Žemės, veikiama negausių atmosferos molekulių sukeliamo pasipriešinimo.

Baigiantis šešis mėnesius truksiančiai misijai, šiukšlių ir atliekų pripildyta kapsulė atsiskirs nuo stoties ir bus nukreipta į Žemę. Ji sudegs atmosferoje virš Ramiojo vandenyno pietinės dalies per valdomą grįžimo manevrą.

„Georges Lemaitre“ yra paskutinė iš penkių ATV, kurias 20 narių turinti ESA pastatė ir paleido pagal kontraktą, prisidėdama prie JAV vadovaujamo TKS projekto.

Šešerius metus vykdyta programa kainavo 4,2 mlrd. eurų (14,5 mlrd. litų), bet ESA nurodė, kad šie laivai padėjo išbandyti technologijas, kurios bus naudojamos planuojamoje JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) krovinių kapsulėje „Orion“, turinčioje pakeisti daugkartinio naudojimo erdvėlaivius „Space Shuttle“, kurių eksploatacija buvo baigta 2011 metais.

Krovinius į TKS toliau skraidins Rusijos nepilotuojami kosminiai laivai „Progress“ ir kapsulės „Dragon“ bei „Cygnus“, sukurtos pagal NASA užsakymą dviejų privačių JAV bendrovių – „Space X“ ir „Orbital Sciences“.

„Georges Lemaitre“ iš viso atgabeno 1 232 pavadinimų daiktų, įskaitant duonos pudingą, apelsinų ir mangų sultis, sūrio makaronus, siūlą tarpdančiams valyti ir 50 kilogramų kavos.

Kadangi kosminėje stotyje dar nėra skalbyklės, krovinių kapsulė taip pat atgabeno kojinių, apatinių ir viršutinių drabužių, įskaitant marškinėlius iš naujos, orui itin pralaidžios ir nemaloniems kvapams atsirasti neleidžiančios medžiagos „Spacetex“.

Pirmosioms keturioms ATV taip pat buvo suteikti garsių mokslo veikėjų vardai: 2008 metais buvo paleistas „Jules Verne“, 2011-aisiais – „Johannes Kepler“, 2012-aisiais – „Edoardo Amaldi“, o 2013-aisiais – „Albert Einstein“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.