Mokslas ir IT

2012.10.02 10:01

Genetiškai modifikuotos karvės duoda nealergišką pieną

LRT.lt 2012.10.02 10:01

Naujosios Zelandijos mokslininkai taip modifikavo karves, jog jos gali duoti „minimaliai“ alergišką pieną, praneša  BBC.

Naujosios Zelandijos mokslininkai taip modifikavo karves, jog jos gali duoti „minimaliai“ alergišką pieną, praneša  BBC.

Maždaug 3 proc. kūdikių pirmaisiais savo gyvenimo metais būna alergiški karvių pienui. O mokslininkų modifikuoti gyvūnai gali duoti pieną be beta-laktoglobulino – šiems baltymams dalis žmonių ir yra alergiški. Moterų piene šio baltymų junginio, kuriame gausu aminorūgščių grandžių, nėra.  

Šis mokslininkų pasiekimas iškart tapo ginčytinu: vieni jį laiko „labai svarbiu“, kitiems – jis kelia etinių klausimų, praneša BBC.

Instrukcijos, kaip pasigaminti beta-laktoglobuliną, slypi karvių DNR. Mokslininkai sukūrė papildomą genetinę medžiagą, kuri užblokuoja beta-laktoglobulino gamybą; ši buvo „įdiegta“ taikant „RNR įsikišimo“ (angl. RNA interference) techniką.  Tiesa, dėl to gimė veršiukas gimė be uodegos, tačiau mokslininkai įsitikinę, kad ne tai lėmė ne genetinė modifikacija.

Naujosios Zelandijos mokslininkų tyrimas pristatytas žurnale „Proceedings of the National Academy of Sciences“.