Naujienų srautas

Mokslas ir IT2012.06.01 10:27

Lietuvos astronomas atrado naują asteroidą

LRT.lt 2012.06.01 10:27

Vilniaus universiteto astronomas Kazimieras Černis atrado neįprastą, už Neptūno orbitos skriejantį asteroidą.   

Vilniaus universiteto astronomas Kazimieras Černis atrado neįprastą, už Neptūno orbitos skriejantį asteroidą.

Teorinės fizikos ir astronomijos instituto mokslininkas 1,8 metro skersmens Vatikano observatorijos teleskopu, esančiu Mount Grahamo observatorijoje, Arizonoje, sausio mėnesį darytose nuotraukose atrado lėtai judantį silpną (22 ryškio) objektą, praneša Vilniaus universitetas.

Asteroidas buvo nufotografuotas Vėžio žvaigždyne prie ryškios žvaigždės delta Cnc. Nuotraukos buvo analizuojamos Vilniuje. Iš karto buvo aišku, kad tai gali būti neįprastas labai tolimas asteroidas. Apskaičiavus pirminę apytikslę asteroido orbitą, paaiškėjo, kad ji visiškai nepanaši į asteroidų žiedo už Marso orbitos objektų orbitas.

2012 metų pradžioje naujas dangaus kūnas buvo užregistruotas Tarptautinės astronomų sąjungos Mažųjų planetų centre kaip objektas 2012 BX85. Tokių didelių ir tolimų asteroidų atrandama nedaug. 2011–2012 metais jų atrasta keturi, tačiau 2012 BX85 yra antras pagal dydį.

Tokios tolimos planetėlės skrieja už Neptūno orbitos, yra didelių matmenų ir dažnai tamsiai rausvos spalvos. Tik tolimesni astrometriniai stebėjimai galėjo padėti atsakyti į klausimą, kas tai per objektas, todėl reikėjo papildomų stebėjimų.

Vasario–balandžio mėnesiais prie stebėjimų Arizonoje prisidėjo instituto darbuotojas Vygandas Laugalys. Buvo atlikta 115 astrometrinių stebėjimų. Kiek vėliau nustatyta, kad asteroidas yra maždaug 300 kilometrų skersmens, Saulę jis apskrieja per 284 metus, juda Koiperio žiede 6,5 mlrd. kilometrų nuo Saulės, apie 1,5 mlrd. kilometrų toliau už Plutono planetą. Šiuo metu objektas artėja prie artimiausio Saulei orbitos taško – perihelio. Jį koiperoidas pasieks 2075 m. spalio 8 dieną, būdamas už 41 astronominio vieneto nuo Saulės. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi