Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Astrofizikai: Paukščių Tako masė – gerokai mažesnė, nei manyta lig šiol

BNS2015.09.08 13:45

Paukščių Taku vadinama galaktika yra lengvesnė negu lig šiol manyta, apie tai rašoma trečiadienį paskelbtame britų moksliniame straipsnyje.

Paukščių Taku vadinama galaktika yra lengvesnė negu lig šiol manyta, apie tai rašoma trečiadienį paskelbtame britų moksliniame straipsnyje.

Tyrimu, kurį atliko Edinburgo universitetas, mokslininkams pirmą kartą pavyko tiksliai išmatuoti šios galaktikos, kurioje yra ir mūsiškė Saulės sistema, masę.

Nustatyta, kad Paukščių Tako masė prilygsta tik pusei kaimynės Andromedos, kuri kaip ir mūsiškė taip pat yra spiralinės struktūros.

„Mes visada įtarėme, kad Andromeda yra masyvesnė už Paukščių Taką, bet matuoti abiejų galaktikų masę tuo pačiu metu buvo didžiulis iššūkis“, – sakė tyrimui vadovavęs Dr. Jorge Penarrubia.

Tyrimas parodė, kad didesnę Andromedos masę užtikrina tamsioji medžiaga, dar menkai tesuvokiama nematoma substancija, kuri pasireiškia išoriniuose galaktikų regionuose.

Mokslininkų vertinimu, Paukščių Take esama per pusę mažiau tamsiosios medžiagos negu kaimynėje, nors abiejų matmenys yra panašūs. Ir Paukščių Takas, ir Andromeda, anot astronomų, priklauso Vietinei galaktikų grupei.

Abiejose galaktikose apie 90 proc. medžiagos yra nematoma, todėl lig šiol mokslininkams buvo sunku įrodyti, kuri iš jų yra sunkesnė.

Anksčiau buvo matuojama masė vidiniame galaktikų regione, bet dabar naujoje studijoje tvirtinama, kad pavyko apskaičiuoti, kiek šios nematomos medžiagos esama išoriniuose regionuose.

Pasak tyrėjų, gauti rezultatai padės jiems suprasti, kokių struktūrų esama išoriniuose galaktikų regionuose.

„Mūsų tyrime naujausi reliatyvaus mūsų galaktikos ir Andromedos judėjimo matavimai buvo derinami su sudarytu didžiausiu visais laikais gretimų galaktikų katalogu“, – sakė J. Penarrubia.

Straipsnis apie šį tyrimą paskelbtas Karališkosios astronomų draugijos žurnale „Monthly Notices“.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.