Mokslas ir IT

2012.09.26 14:34

Kometa danguje švies 15 kartų ryškiau nei Mėnulis

LRT.lt2012.09.26 14:34

Astronomai atrado naują superkometą, kuri kitąmet danguje spindės 15 kartų ryškiau nei Mėnulis.

Astronomai atrado naują superkometą, kuri kitąmet danguje spindės 15 kartų ryškiau nei Mėnulis.

Skaičiavimai rodo, kad ši atvykėlė ypač ryškiai spindės 2013 metų lapkritį ir bus lengvai matoma net dieną.

Kometa ISON taip pavadinta todėl, kad pirmą kartą ji pastebėta Vitalijaus Nevskio ir Artiomo Novichonoko iš Rusijos, naudojant Tarptautinį mokslinį optinį tinklo teleskopą (angl. International Scientific Optical Network – ISON) nuotraukose.

Šiuo metu kometa labai blanki, nes ji giliai kosmose, netoli Jupiterio orbitos. Tačiau per artimiausius mėnesius ji taps vis ryškesnė, o lapkričio 28 dieną praskries per mažiau nei 2 mln. kilometrų nuo Saulės, praneša telegraph.co.uk.

Yra pavojus, kad ši Saulę kliudanti kometa – didžiulis uolienų ir ledo rutulys – suirs, kai priartės prie žvaigždės. Tačiau ji gali tapti ryškesnė nei praėjusiame amžiuje stebėta Ikeya-Seki kometa, stebinusi astronomus 1965 metais.

Jei mokslininkų spėjimai pasitvirtins, reginys bus dar įspūdingesnis nei tuomet, kai mus lankė McNaughto  kometa. Ji savo ryškumu prilygo Venerai, o 2007 metų sausį pietiniame pusrutulyje buvo matoma ir ilga, ryški jos uodega.

Kometa ISON, oficialiai žymima C/2012 S1, atrodo, skrieja beveik paraboline orbita, taigi mokslininkai mano, kad ji per Saulės sistemą keliauja pirmą kartą. Tai reiškia, kad ji galėjo atskrieti iš didžiulio nuolaužų telkinio, esančio už planetų ir vadinamo Orto debesimi.

Tikėtina, kad kometa ryškiai bus matoma nuo lapkričio pabaigos iki gruodžio pradžios, jei tik išgyvens artimą susidūrimą su Saule. Tačiau astronomai taip pat perspėja, kad tokios kometos gali būti labai neprognozuojamos. Žymus pavyzdys – 1973 metais triukšmingai išreklamuota Kohouteko kometa taip ir nepateisinusi lūkesčių.

Kitąmet danguje bus matoma ir dar viena kometa. Per automatinę apžvalgą Havajuose praėjusių metų birželį aptikta kometa „Pan-STARRS“ (C/2011 L4), kaip manoma, vakaro danguje bus matoma kitų metų kovą, o savo ryškumu prilygs ryškiausioms žvaigždėms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.