Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Į draugus esame panašūs ir genetiškai

LRT.lt2015.09.08 13:45

Į žmones, su kuriais tampame draugais, esame panašūs net genetiškai. Tokias tyrimo išvadas pateikė California university mokslininkai, ištyrę 1,5 mln. genų markerių.

Į žmones, su kuriais tampame draugais, esame panašūs net genetiškai. Tokias tyrimo išvadas pateikė California university mokslininkai, ištyrę 1,5 mln. genų markerių.

„Analizuodami visą genomą, nustatėme, kad esame genetiškai panašūs į savo draugus“, – teigė California university tyrėjas Jamesas Floweris.

Jis ir kolega Nicholas Christakis iš Yale`io naudojo duomenis, gautus iš Framinghamo širdies tyrimo, kurio metu dešimtmečius buvo analizuojami žmonės, sergantys širdies ligomis, ir jų vaikai. Minėtame tyrime taip pat buvo nurodyta, kas draugavo su kuo. Iš viso J. Floweris ir N. Christakis išanalizavo 1932 individų duomenis.

Nustatyta, kad su savo draugais dalinamės tiek pat DRN, kiek 4 kartos pusbroliai arba žmonės, turintys tuos pačius proproprosenelius, rašo iflscience.com.

„Dauguma galvoja, kad nepažįsta savo 4 kartos pusbrolių. Tačiau nežinodami su jais susidraugaujame“, – teigė N. Christakis.

Mokslininkų nuomone, draugų genetiniai panašumai padėjo ir evoliucijos eigoje. Pavyzdžiui, kai pirmasis „mutantas“ pradėjo kalbėti, šis bruožas būtų greitai išnykęs, jeigu kalbėti nebūtų buvę su kuo.

Be to, J. Flowerio teigimu, nuo dabar bus galima nustatyti ir „draugystės tikimybę“. „Panašiai, kai gydytojai, turėdami genetinius duomenis, gali nustatyti, ar žmogus susirgs šizofrenija, nutukimu ir t.t.“, – sakė J. Floweris.

Tiesa, kadangi daugiausiai tyrimo dalyvių buvo kilę iš Europos, dar neaišku, ar išvados gali būti pritaikomos kitoms etninėms grupėms.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt