Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Iranas atkurs beveik visiškai išdžiuvusį milžinišką ežerą

technologijos.lt 2015.09.08 13:45

Iranas pradeda didžiulę kadaise milžiniško Urmia ežero atgaivinimo programą, kuris per pastaruosius du dešimtmečius susitraukė į nedidelį plotelį lyginant su buvusia didybe.

Iranas pradeda didžiulę kadaise milžiniško Urmijos (Urmia) ežero atgaivinimo programą, kuris per pastaruosius du dešimtmečius susitraukė į nedidelį plotelį lyginant su buvusia didybe.

Šalis siekia pagerinti vandens valdymą, sumažinti ūkininkų vandens naudojimą ir atkurti vietinę aplinką, sako Naser Agh, Urmijos ežero atkūrimo organizacinio komiteto narys iš Urmijos universiteto.

Gelbėjimo planas buvo patvirtintas neseniai vykusiame Irano prezidento Hassano Rouhanio vadovaujamame susitikime. „Prezidentas Rouhani pritarė programoms programas ir įsakė imtis veiksmų“, sako N. Agh. Pirmaisiais metais patvirtintame biudžete buvo 14 trln. Irano rialų, o tai daugiau nei 500 mln. JAV dolerių.

Pranešime gerokai viršijama planuota 225 mln. JAV dolerių suma, kuri per pirmus metus bus išleista atkūrimui iš 1,3 mlrd. numatyto biudžeto.

Urmija buvo vienas iš didžiausių ežerų Vidurio Rytuose bei UNESCO biosferos rezervatas. Tačiau vos per 14 metų jis praktiškai išnyko. Kadaise plytėjęs 5000 km², iki 2013 metų spalio jis sumažėjo iki 20 proc. to ploto. Jame esančio vandens apimtis iš buvusių 32 km³ sumenko net 95 %.

Dabar pietinė ežero pusė iš esmės sausa. Flamingai apleido saloje esančias peryklas, taip pat sumažėjo migruojančių ančių ir kirų.

Pasak Irano pelkių išsaugojimo projekto, ežerą nusausino du veiksniai: 1998 m. prasidėjusios sausros ir besaikis vandens naudojimas.