Mokslas ir IT

2014.07.07 11:35

Išvertė, ką nori pasakyti šimpanzės

DELFI.lt2014.07.07 11:35

Jungtinės Karalystės mokslininkų grupė susistemino ir išvertė šimpanzių gestus, kuriuos šie primatai naudoja tarpusavio bendravimui, rašo „BBC.co.uk“.

Jungtinės Karalystės mokslininkų grupė susistemino ir išvertė šimpanzių gestus, kuriuos šie primatai naudoja tarpusavio bendravimui, rašo „BBC.co.uk“.

Pasirodo, kad šimpanzės tarpusavio komunikacijai naudoja 19 specifinių žinučių, o visą šių primatų „leksikoną“ sudaro 66 gestai. Mokslininkai tyrimo metu lydėjo ir filmavo Ugandoje gyvenančias šimpanzių kolonijas – iš viso buvo užfiksuota apie 5000 primatų „pokalbių“.

Projektui vadovavusi St. Andrews universiteto mokslininkė, daktarė Catherine Hobaiter teigia, kad tai yra vienintelė sąmoninga komunikacijos forma visoje gyvūnijos karalystėje. Tik šimpanzės, pasak jos, naudoja komunikacijos sistemą, kuria vieni individai kitiems perduoda, ką nori pasakyti – tuo šimpanzių gestų kalba primena žmonių kalbą.

Nors ankstesni tyrimai parodė, kad primatai ir beždžionės gali suprasti sudėtingą informaciją, išgirdusios kitų individų skleidžiamus garsus, šie gyvūnai balso nenaudoja sąmoningam bendravimui.

„Tai labiau primena atvejį, kai paimate karštą kavos puodelį ir sušunkate iš skausmo bei pučiate į nudegintus pirštus. Aš galiu suprasti, kad kava buvo karšta, tačiau tai nereiškia, kad jūs sąmoningai norėjote perduoti šią informaciją man,“ – aiškina mokslininkė.

Kai kurie šimpanzių gestai turi vienintelę reikšmę. Pavyzdžiui, kai šimpanzė sėdi ir mažais kąsneliais kandžioja augalo lapą, ji taip bando pritraukti kitų individų seksualinį dėmesį. Tačiau kiti gestai turi po kelias reikšmes, kurias šimpanzės supranta iš subtilių skirtumų. Viename vaizdo įrašų motina ištiesia savo koją mažyliui, kas reiškia „užlipk ant manę“ – jaunasis beždžioniukas akimirksniu užsiropščia mamai ant nugaros tam, kad jie kartu galėtų keliauti į kitą vietą.

Tuo tarpu evoliucijos biologė iš Mančesterio universiteto Susanne Shultz sako, kad šio tyrimo išvados labai padės tiriant žmonių kalbos evoliucionavimą. Visgi ji yra šiek tiek nusivylusi, nes šie rezultatai rodo, kad šimpanzių gestų kalba yra gan skurdi, o tai reiškia, kad arba šie primatai neturi per daug, ką pasakyti vieni kitiems, arba mokslininkai „nepagauna“ šiuose gestuose užkoduotų papildomų reikšmių.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.