Mokslas ir IT

2014.07.01 16:36

Nustatyta, kodėl neprisimename vaikystės

DELFI.lt2014.07.01 16:36

Ankstyvos vaikystės prisiminimus ištrina tuo laikotarpiu ypač greitai augančios naujos smegenų ląstelės, rašo „New Scientist“.

Ankstyvos vaikystės prisiminimus ištrina tuo laikotarpiu ypač greitai augančios naujos smegenų ląstelės, rašo „New Scientist“.

Atrodo, kad mokslininkai pagaliau rado paaiškinimą, kodėl neprisimename ankstyvos vaikystės. Iki šiol buvo neaišku, kodėl dauguma suaugusiųjų negali prisiminti savęs prieš trečiąjį gimtadienį. Tyrėjų komanda iš Toronto universiteto, vadovaujama Katherine Akers, nustatė, kad tuo laikotarpiu kūdikio smegenys vystosi labai sparčiai ir nauji prisiminimai akimirksniu ištrina senuosius. Mokslo žurnale „Science“ publikuotame straipsnyje teigiama, kad neurogenezės procesas – naujų neuronų generavimas – gali vaidinti svarbų vaidmenį „kūdikystės amnezijos“ procese, kuris yra būdingas ne tik žmonėms, bet ir kai kurioms gyvūnų rūšims.

Šią išvadą mokslininkai pasiekė, atlikdami eksperimentą su pelėmis. Šiems gyvūnėliai tam tikroje aplinkoje buvo veikiami elektrošoku – tad pelės ilgainiui išvystė baimės jausmą tai aplinkai. Tada daliai pelių buvo leista žaisti su bėgimo rateliais, kuriuos jos suko bėgdamos – šis užsiėmimas natūraliai sustiprina neurogenezės procesą pelių smegenyse.

Kai pelės buvo sugrąžintos į patalpą su elektrošoku, grupė, sukusi bėgimo ratelius, nerodė jokios baimės – pelės buvo pamiršusios neigiamus prisiminimus. Tuo tarpu su bėgimo ratų nesukusių pelių grupė gerai prisiminė elektrošoko patalpą ir rodė baimės simptomus. Kitoje eksperimento dalyje, tyrėjai pelėms suleido neuronų generacijos procesą stabdančių vaistų. Tada net ir bėgimo ratus sukusi pelių grupė gan gerai prisiminė elektrošoko patalpą ir rodė baimės požymius.

Iki XX a. pabaigos mokslininkai manė, kad smegenų ląstelės neregeneruoja ir mes gimstame su galutiniu neuronų skaičiumi, kurį gyvendami tik mažiname. Vėliau buvo nustatyta, kad visgi tam tikrais gyvenimo momentais nauji neuronai susiformuoja smegenyse. Paaiškėjo, kad viena iš smegenų sričių, kuriose gimsta nauji neuronai yra hipokampas, atsakinga už kognityvinių funkcijų formavimąsi ir atminties veiklą. Šioje srityje neurogenezės procesas pirmaisiais gyvenimo metais yra ypač aktyvus, o vėliau stipriai susilpnėja. Tad atsirandantys nauji neuronai kuria naujus ryšius tarpusavyje (nauji prisiminimai) ir tokiu būdu suardo prieš tai susidariusias struktūras (ankstesni prisiminimai).