Mokslas ir IT

2012.09.18 13:53

Vyrai labiau pastebi mašinas, moterys – paukščius

LRT.lt 2012.09.18 13:53

Vyrai yra labiau linkę pastebėti automobilius, o moterys lengviau atpažįsta paukščius ir kitus gyvosios gamtos objektus, atskleidžia atliktas eksperimentas.

Vyrai yra labiau linkę pastebėti automobilius, o moterys lengviau atpažįsta paukščius ir kitus gyvosios gamtos objektus, atskleidžia atliktas eksperimentas.

Tyrime dalyvavo 227 asmenys (75 vyrai ir 82 moterys). Jų vidutinis amžius buvo 23 metai. Eksperimento metu buvo tiriama, kaip žmonės atpažįsta 8 objektus: augalų lapus, pelėdas, drugelius, pelkinius paukščius, grybus, automobilius, lėktuvus ir motociklus, rašo livescience.com.

Tyrimo dalyviai analizavo šių 8 objektų nuotraukas. Jiems vienu metu buvo parodomi trys paveikslėliai. Tačiau vienas iš tų trijų paveikslėlių jau buvo rodytas prieš tai ir dalyviai turėjo pasakyti, kuri nuotrauka jau jiems buvo demonstruota.

Mokslininkai nustatė, kad moterys labiau įsimindavo tuos paveikslėlius, kuriuose buvo pavaizduoti gyvosios gamtos objektai, o vyrai labiau įsidėmėdavo transporto priemones.

Vėliau tiriamųjų buvo prašoma atlikti veidų atpažinimo testą. Paaiškėjo, kad tie vyrai, kurie ypatingai gerai įsidėmėdavo transporto priemonių paveiksliukus, geriau atpažindavo ir veidus. O tos moterys, kurioms labiau sekėsi atskirti gyvosios gamtos nuotraukas, taip pat pasižymėjo geresniu veidų atpažinimu.

Isabel Gauthier, tyrimui vadovaujanti Jungtinių Amerikos Valstijų Vanderbilt universiteto psichologė, priskyrė šiuos skirtumus kultūriniams dalykams.

„Šie rezultatai nėra galutiniai. Kiekvienas asmuo gimsta turėdamas tam tikrus gabumus atpažinti objektus. Daugelis labai gerai atskiria žmonių veidus, nes tai svarbu dėl žmonių tarpusavio sąveikų. Kai kurie asmenys pradeda geriau atskirti tuos objektus, kurie yra susiję su jų darbu ar hobiu“, – tvirtina I. Gauthier.

Anksčiau atlikti tyrimai skelbė, kad vyrai ir moterys pasaulį mato skirtingai. Buvo teigiama, kad vyrų akys labiau pastebi smulkias detales ir judančius objektus, o moterys aiškiau mato spalvinius skirtumus. Kiti tyrimai aprašė lyčių skirtumus pokalbio metu. Buvo skelbiama, kad vyrai sutelkia savo dėmesį į pašnekovo burną, o juos labiausiai blaško judantys objektai, esantys už asmens, su kuriuo bendrauja. Moterys linkusios įdėmiai žiūrėti ir į asmens akis, ir į jo kūną, o šalia esantys žmonės pokalbio metu jas labiau blaško nei vyrus.