Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Nauja gyvybei tinkama planeta – visai čia pat

lrytas.lt2015.09.08 13:45

Astronomai neseniai atrado keliskart už Žemę didesnę egzoplanetą, kurioje gali būti parankios sąlygos gyvybei, ir ji yra vos už 16 šviesmečių nuo mūsų. Kosminiais masteliais tai – tarsi kaimyno namas.

Astronomai neseniai atrado keliskart už Žemę didesnę egzoplanetą, kurioje gali būti parankios sąlygos gyvybei, ir ji yra vos už 16 šviesmečių nuo mūsų. Kosminiais masteliais tai – tarsi kaimyno namas.

Aplink žvaigždę „Gliese 832“ skriejanti planeta yra gyvybei tinkamoje zonoje – tokiu atstumu, kad jos paviršiuje nei per karšta, nei per šalta išsilaikyti skystam vandeniui. Planeta, pavadinta „Gliese 832c“, yra maždaug penkis kartus sunkesnė nei mūsiškė Žemė, o žvaigždę apskrieja per maždaug 36 dienas. Tačiau, kadangi žvaigždė yra raudonoji nykštukė (gerokai blausesnė ir vėsesnė nei Saulė), skriejimas arčiau jos minėtai egzoplanetai yra naudingas – ji gauna maždaug tiek pat energijos, kaip Žemė iš Saulės.

Abelas Mendezas Torresas iš Puerto Riko universiteto Aresibe teigia, kad ši egzoplaneta yra vienas iš trijų iki šiol atrastų pasaulių, panašiausių į Žemę. Jos panašumo į Žemę indeksas siekia 0,81 (idealios Žemės dvynės indeksas būtų lygus vienetui). Be to, ji yra arčiau nei kitos dvi, „Gliese 667Cc“ ir „Kepler-62e“.

„Gliese 832c“ yra antroji atrasta egzoplaneta, skriejanti aplink minėtą žvaigždę. Kita, „Gliese 832b“ buvo aptikta 2009 metais; tai yra gerokai tolimesnė dujinė milžinė – ji aplink žvaigždę apskrieja per devynerius metus.

„Gliese 832“ galima vadinti sumažinta mūsų Saulės sistemos versija, su vidine, į Žemę panašia, planeta ir išorine, Jupiterį primenančia milžine“, – pastebėjo A. M. Torresas.

Tiesa, tyrėjai neatmeta, kad „Gliese 832c“ gali būti labiau panaši į Venerą – jei joje susiformavo tanki atmosfera, dėl šiltnamio efekto paviršiaus temperatūra būtų gerokai aukštesnė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt