Mokslas ir IT

2014.06.19 11:52

JAV ir Japonijos imunologai pelnė Tangų premiją už vėžio tyrimus

BNS2014.06.19 11:52

Du imunologai iš JAV ir Japonijos ketvirtadienį buvo paskelbti Tangų premijos, laikomos Nobelio premijos atitikmeniu Azijoje, laureatais dėl jų indėlio kovoje su vėžiu.

Du imunologai iš JAV ir Japonijos ketvirtadienį buvo paskelbti Tangų premijos, laikomos Nobelio premijos atitikmeniu Azijoje, laureatais dėl jų indėlio kovoje su vėžiu.

James P. Allison, dirbantis Teksaso universiteto M. D. Andersono vėžio centre, ir Tasuku Honjo iš Kioto universiteto pelnė pirmąją Tangų premiją biofarmacijos kategorijoje, kai buvo atrinkti iš maždaug 100 pasiūlytų pretendentų iš viso pasaulio.

„Manau, dabar – jaudinamas laikas mūsų kovoje prieš vėžį“, – nurodė Tangų premijos fondas.

„Jų novatoriški tyrimai atvedė į visiškai naują sritį vėžio atmainų, kurios jau yra pirmaujančios žmonijos žudikės, terapijoje“, – Taivano aukščiausios mokslo institucijos – Kinijos akademijos – viceprezidentas Chen Chien-jenas sakė žurnalistams.

J. P. Allisonas, šiuo metu vadovaujantis Teksaso universiteto Imunologijos katedrai ir dirbantis tyrimo centro „Imunoterapijos platforma“ (Immunotherapy Platform) direktoriumi, buvo vienas iš dviejų mokslininkų, 1995 metais nustačiusių, jog ligandas CTLA-4 veikia kaip T limfocitų receptorių inhibitorius. Jis buvo pirmasis, įžvelgęs šios sąveikos potencialą vėžio terapijoje.

T limfocitai atlieka itin svarbų vaidmenį, formuojantis ląsteliniam imunitetui.

J. P. Allisono komandos tyrimai leido sukurti monokloninių antikūnų preparatą, kurį JAV Maisto ir vaistų administracija (FDA) 2011 metais leido naudoti melanomos gydymui.

Tuo tarpu T. Honjo 1992 atrado ligandą PD-1, kuris taip pat slopina T limfocitų receptorius. FDA yra leidusi naudoti PD-1 blokuojančius antikūnus kaip eksperimentinį naują vaistą, naudojamą vėžio gydymui.

Taibėjaus medicinos universiteto prezidentas Yun Yenas sakė, kad tos grupės preparatai tikriausiai bus galima sėkmingai naudoti kombinuotoje terapijoje. Buvo įrodyta, kad antikūnų, blokuojančių ligandus CTLA-4 ir PD-1, mišinys didina vėžiu sergančių paciantų ilgalaikio išgyvenimo tikimybę.

Tangų premijos pavadinimas siejamas su su Tangų dinastija, valdžiusia Kiniją 618–907 mūsų eros metais. Ją įsteigė taivanietis milijardierius Samuelis Yinas, kuris 2012 metais šios premijos fondui skyrė 3 mlrd. Taivano dolerių (apie 255 mln. litų).

Buvusi Norvegijos premjerė Gro Harlem Brundtland trečiadienį buvo paskelbta pirmąja Tangų premijos laureate už šios politikės darbus, dėl kurių ji buvo praminta tvarios plėtros „krikštamote“.

Laureatai kitose dviejose kategorijose – sinologijos (Kinijos studijų) ir įstatymų viršenybės – bus paskelbti penktadienį ir šeštadienį.

Nugalėtojas kiekvienoje kategorijoje gaus 50 mln. Taivano dolerių (4,25 mln. litų) piniginį prizą – 40 mln. dolerių grynaisiais pinigais ir 10 mln. dolerių subsidiją. Nobelio premijos laureatams skiriama po 8 mln. Švedijos kronų (apie 3 mln. litų).

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt