Mokslas ir IT

2012.09.13 10:39

Šaldytuvas, pasterizuotas pienas ir konservų skardinė – svarbiausi išradimai maisto srityje

LRT.lt 2012.09.13 10:39

Atlikto tyrimo duomenimis nustatyta, kad maisto ir gėrimų istorijoje trys svarbiausi išradimai yra šaldytuvas, pasterizuotas pienas ir konservų skardinė, rašo telegraph.co.uk.

Atlikto tyrimo duomenimis nustatyta, kad maisto ir gėrimų istorijoje trys svarbiausi išradimai yra šaldytuvas, pasterizuotas pienas ir konservų skardinė, rašo telegraph.co.uk.

Manoma, kad šie trys išradimai yra svarbesni nei žvejybos tinklas, sėjomaina, plūgas ir kišeninis peiliukas, teigia Didžiosios Britanijos nacionalinės mokslo akademijos nariai.

Tokie rezultatai paaiškėjo po to, kai trys mokslinės draugijos nariai, įskaitant ir Nobelio prizo laureatą biochemiką Timą Huntą, iš šimto su maistu susijusių išradimų atrinko 20 svarbiausių. Tada iš to sąrašo svarbiausius išradimus rinko 45 Mokslinės draugijos nariai.

Trys sąrašo viršuje atsidūrę išradimai į ketvirtą vietą nustūmė orkaitę. Penktoje vietoje liko žemės drėkinimo sistema, o šeštoje vietoje atsidūrė kombainas.

Šaldytuvas pirmą kartą buvo pademonstruotas 1748 metais Glazge, o pradėtas pardavinėti 1805 m. Pirmasis pasterizavimas buvo atliktas Prancūzijoje 1862 m. O 1810 m. britų prekybininkas Peteris Durandas užpatentavo konservų skardinę.

Mokslinės draugijos narys Peteris Williamsas tvirtina, kad tyrimo reazultatai parodo, kad mokslas ir išradimai atlieka labai svarbų vaidmenį „gerinant mūsų sveikatą ir gyvenimo kokybę“.

„Mokslas atlieka labai svarbų vaidmenį XXI amžiuje. Pamanėme, kad reikia atkreipti dėmesį į tai, kaip išradimai pakeitė mūsų maistą ir gėrimus“, – sako P. Williamsas.

Anot T. Hunto, tie išradimai, kurie buvo išrinkti kaip svarbiausi, yra sukurti visai neseniai, jeigu lyginsime juos su plūgu ir kepimo procesu.