Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Skausmas: mokslininkai atrado tai, ko iki šiol nežinojo

DELFI.lt2015.09.08 13:45

Remiantis naujai atliktu tyrimu, jautriausios skausmui vietos – tai kakta ir pirštų galai.

Remiantis naujai atliktu tyrimu, jautriausios skausmui vietos – tai kakta ir pirštų galai.

Londono universiteto koledžo mokslininkai nustatė, kad žmogaus gebėjimo nustatyti skausmo vietą, apibrėžiamo kaip „skausmo nustatymo gebėjimas“ (angl. spacial acuity), jautrumas skirtingose kūno vietose yra nevienodas, o jautriausia yra kakta ir pirštų galai.

Kaip rašo indianexpress.com, 28 savanoriams lazeriu suteikę skausmą, mokslininkai sudarė žemėlapį, atspindintį jautriausias skausmui kūno vietas.

Šiame eksperimente taip pat dalyvavo pacientai, turintys retą nejautrumo prisilietimui sutrikimą, tačiau šie asmenys jautė skausmą. Šių pacientų ištyrimo rezultatai nesiskyrė nuo sveikų savanorių rezultatų. „Jautrumas prisilietimams žinomas daugiau šimtmetį, jį kasdien tiria neurologai tam, kad įvertintų kūno sensorinių nervų jautrumą. Stebina tai, jog iki šiol niekas neatliko panašaus tyrimo dėl jautrumo skausmui“, – sakė Londono universiteto koledžo Kognityvinės neurologijos instituto vadovė dr. Flavia Mancini.

„Atliekant pakantumo skausmui testą panašiu į adatą objektu, įvyksta taip pat ir prisilietimas, o tai iškreipia rezultatus – tai lyg akių ištyrimas dėvint saulės akinius“, – patikino ji.

„Naudojant specialiai pritaikytą lazerį, stimuliuojami tik skausmą nustatantys nervai viršutiniame odos sluoksnyje, o ne giliau esančios ląstelės, reaguojančios į prisilietimą“, – paaiškino F. Mancini.

Savanoriams buvo užrišamos akys, o į skirtingas jų kūno dalis buvo nutaikomi specialiai pritaikyti lazeriai, sukeliantys į nedidelį įdūrimą panašų skausmą.

Kartais buvo aktyvuojamas tik vienas lazeris, o kartais – abu, tačiau tyrimo dalyviai apie tai nebuvo informuojami. Savanorių buvo klausiama, ar jie pajautė skausmą vienoje, ar dviejose vietose.

Tyrimą atlikę mokslininkai fiksavo minimalų atstumą tarp taškų, kai tyrimo dalyviai galėjo tiksliai pasakyti, ar jiems buvo sukeltas skausmas vienoje ar dviejose vietose.

„Šie tyrimai rodo, kaip tiksliai žmonės gali nustatyti skausmo suteikimo vietą skirtingose kūno dalyse“, – pasakojo dr. Giandomenico Iannetti iš Londono universiteto koledžo Neurologijos, fiziologijos ir farmakologijos katedros.

„Prisilietimą ir skausmą nustato skirtingos sensorinės sistemos. Prisilietimo nustatymo ištyrimui skiriama daug dėmesio, o gebėjimas nustatyti skausmą buvo visiškai ignoruojamas, išskyrus visiems gerai žinomą vadovėliuose randamą teiginį, jog jautrumas skausmui yra mažesnis nei jautrumas prisilietimui“, – patikino G. Ianneti.

„Mums pavyko išsiaiškinti ką kita: iš tiesų jautrumas prisilietimui ir skausmui labai panašus. Pagrindinis skirtumas – jautrumo skausmui ir prisilietimui vietų išsidėstymas ant kūno paviršiaus. Pavyzdžiui, rankos jautrumas skausmui peties zonoje daug didesnis nei riešo zonoje, tačiau šių zonų jautrumas prisilietimui visiškai priešingas“, – pridūrė jis.

www.DELFI.lt

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt