Mokslas ir IT

2012.09.10 17:16

Vakare naudojami planšetiniai kompiuteriai gali sutrikdyti miegą

LRT.lt2012.09.10 17:16

Planšetinių kompiuterių naudojimas prieš pat miegą gali tapti prasto miego priežastimi, teigiama tyrime.

Planšetinių kompiuterių naudojimas prieš pat miegą gali tapti prasto miego priežastimi, teigiama tyrime.

Vis daugiau žmonių į lovas nešasi ir savo planšetinius kompiuterius, kad prieš išjungdami šviesą galėtų panaršyti internete, patikrinti „Facebook“ ar parašyti elektroninį laišką.

Tačiau tyrėjai įspėja, kad dėl šių prietaisų ekranų skleidžiamos melsvos šviesos gali nukentėti puikus nakties miegas. Taip nutinka todėl, kad tokio tipo šviesa panaši į dienos šviesą, tad smegenys mano, kad vis dar diena, rašo telegraph.co.uk.

Mėlyna šviesa riboja smegenų cheminės medžiagos, vadinamos melatoninu, gamybą. Būtent ši medžiaga padeda mums užmigti. Mat mūsų smegenys evoliucionavo taip, kad dienos šviesos valandomis būtų budrios.

Priešingai, šviesa, kuris tonas labiau oranžinis ar rausvas, neriboja melatonino gamybos, galbūt todėl, kad mūsų smegenys ją interpretuoja kaip ženklą, kad diena jau baigiasi.

Neurologai jau seniai nustatė, kad vėlų vakarą spoksant į televizoriaus, kompiuterio ar mobiliojo telefono ekraną, gali sutrikti miegas.

Tačiau kadangi mobilieji telefonai ir planšetiniai kompiuteriai yra nešiojami, vis daugiau žmonių juos nešasi į miegamąjį. Naudotojai juos taip pat laiko arčiau akių nei kompiuterio ar televizoriaus ekranus.

Apšvietimo tyrimo centro Rensselaero politechnikos institute Niujorke tyrėjai įspėja, kad žiūrėjimas į planšetinio kompiuterio ekraną ilgiau nei dvi valandas „sukelia natūralaus melatonino lygio sumažėjimą, mat prietaisas skleidžia trumpo bangos ilgio optinę radiaciją“. Kitais žodžiais tariant, prietaisai skleidžia melsvesnę šviesą.

„Nors geriausia išeitis – prietaisus naktį išjungti, juos naudojant rekomenduojama ekranus kuo labiau užtamsinti, o jų naudojimo laikas prieš miegą turėtų būti ribojamas“, – pridūrė jie.

Mokslininkai tokias išvadas paradė išmatavę 13 savanorių melatonino kiekį po to, kai jie dvi valandas 25 centimetrų atstumu žiūrėjo į „iPad“, kurio ekranas buvo didžiausio ryškumo.

Po to jų melatonino lygis buvo daug žemesnis nei savanorių, kurie tą patį laiką „iPad“ naudojosi dėvėdami akinius su oranžiniais stiklais, kurie pašalina mėlyną šviesą.

Anot tyrėjų, planšetinių kompiuterių gamintojai galėtų „priderinti savaime šviečiančių prietaisų spektrinės galios pasiskirstymą“ taip, kad jie mažiau trikdytų naudotojų miego ritmą. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.