Mokslas ir IT

2014.06.03 09:13

Pristatyta kapsulė, amerikiečiams suteiksianti nepriklausomybę nuo Rusijos kaprizų

DELFI.lt 2014.06.03 09:13

JAV verslininkas Elonas Muskas praėjusios savaitės pabaigoje pristatė jo vadovaujamos įmonės „SpaceX“ sukurtą žmonių gabenimui tinkamą kosminę kapsulę – joje esančios sistemos užtikrins septynių astronautų gyvybės palaikymą kelias dienas, kol vyks kelionė į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) ir atgal.

JAV verslininkas Elonas Muskas praėjusios savaitės pabaigoje pristatė jo vadovaujamos įmonės „SpaceX“ sukurtą žmonių gabenimui tinkamą kosminę kapsulę – joje esančios sistemos užtikrins septynių astronautų gyvybės palaikymą kelias dienas, kol vyks kelionė į Tarptautinę kosminę stotį (TKS) ir atgal.

Naujoji kapsulė, „Dragon V2“ galės automatiškai, be robotinės rankos pagalbos, prisijungti prie stoties, o grįžus į Žemę galės švelniai nusileisti praktiškai bet kurioje planetos vietoje, „sraigtasparnio tikslumu“.

E. Muskas tikino, kad antroji kosminės kapsulės versija (pirmoji jau dabar naudojama TKS aprūpinimui kroviniais, tačiau nėra tinkama žmonių gabenimui) yra „didelis technologinis šuolis“. Verslininkas ir pažangių verslų entuziastas pabrėžė „DragonV2“ daugkartinio panaudojimo galimybę – pasak jo, gebėjimas nusileisti naudojant reaktyvinius variklius bet kuriame planetos taške yra „tai, ką turėtų sugebėti šiuolaikinis kosminis laivas“.

„SpaceX“ vadovas naujosios kapsulės galimybes pademonstravo animuotame vaizdo įraše, kuriame buvo matomas prisijungimas prie TKS ir grįžimas į Žemę. O vėliau įmonės vadovas ir pats įlipo į kapsulę bei parodė, kaip ji atrodo iš vidaus, rašo theverge.com.

E. Muskas sakė, jog „SpaceX“ sukurtos kosminės transporto priemonės stebėtinai erdvus interjeras yra „labai paprastas ir labai švarus“. „Erdvėlaivio valdymo prietaisai yra sumontuoti ekranų masyve, kuris atsilenkia ties juodos ir kreminės spalvos kėdėmis“. Kritinių sistemų valdymas įmanomas ne tik per kompiuterio ekranus, bet ir naudojantis mygtukais, esančiais tarp ekranų. E. Muskas taip pat pabrėžė, jog galingi reaktyviniai „Dragon V2“ varikliai – „SuperDraco“ – yra pirmieji „pilnai atspausdinti“ varikliai, kurie bus panaudoti kosminiame laive.

Po kapsulės pristatymo atsakinėdamas į klausimus E. Muskas teigė, jog „Dragon V2“ skrydžiui paruoštas gali būti jau 2016 metais – o tai visais metais anksčiau, nei planavo JAV kosmoso agentūra NASA. Tačiau „SpaceX“ vadovas sakė, jog keli pirmieji naujos kapsulės skrydžiai bus nepilotuojami. Jų metu bus modeliuojamas žmonių buvimas kapsulėje siekiant užtikrinti patikimą visų sistemų veikimą.

Šiuo metu JAV už kiekvieno astronauto nugabenimą į TKS Rusijai sumoka po 60-70 mln. JAV dolerių. Tačiau, didėjant įtampai tarp valstybių, kilo rimta grėsmė jų galimybėms bendradarbiauti kosmoso srityje. Balandį NASA nutraukė ryšius su Rusijos vyriausybės pareigūnais ir mokslininkais. Rusija į tai atsakė vicepremjero Dmitrijaus Rogozino pareiškimu, jog Rusija nepalaikys JAV ketinimo išlaikyti TKS ir po 2020 metų. Į tokius „kosminius neramumus“ reaguodamas E. Muskas balandį pareiškė, jog jo įmonei būtų „pats laikas“ pristatyti savo naują kapsulę, kuri astronautus į TKS nugabens už mažesnę nei 20 mln. dolerių kainą vienam žmogui.