Mokslas ir IT

2012.09.06 13:42

Astronomai gretimame M4 spiečiuje aptiko keistą, nesenstančią žvaigždę

technologijos.lt2012.09.06 13:42

Viename iš artimiausių mūsų galaktikos spiečių – M4 – astronomai pastebėjo mįslingai jauną žvaigždę, informuoja livescience.com.

Viename iš artimiausių mūsų galaktikos spiečių – M4 – astronomai pastebėjo mįslingai jauną žvaigždę, informuoja livescience.com.

Kamuoliniame spiečiuje Europos Pietinės observatorijos (ESO) Čilėje teleskopo objektyvas užfiksavo dešimtis tūkstančių senų žvaigždžių. Tačiau viena iš jų yra neįtikėtinai jauno amžiaus.

Astronomijoje vienas iš būdų įvertinti žvaigždės amžių yra spektrografinis metodas, leidžiantis iš šviesulių šviesos nustatyti, kokių cheminių elementų esama žvaigždėje ir pagal tai spręsti, kokio ji amžiaus.

Minėtą spiečių sudarančios žvaigždės susiformavo seniai, visatos jaunystėje, tad jų sudėtyje yra nedaug sunkiųjų cheminių elementų, nes visatoje jų iki tol būta nedaug. O kai kurių lengvųjų elementų, susintetintų tuomet, kai formavosi senosios žvaigždės, kiekis žvaigždėms senstant senka.

Kaip liudija naujausi tebėjimai, keistoji žvaigždė vieno iš tų lengvųjų elementų – ličio – kaip tik turi daug.

„Ličio šaltinis toje žvaigždėje – tikra mistika, – pripažįsta ESO mokslininkai pranešime spaudai. – Įprastai šis cheminis elementas per milijardus žvaigždės gyvavimo metų palaipsniui sunyksta. Tačiau šioji žvaigždė iš tūkstančių kitų savo spiečiaus gentainių išsiskiria stulbinamu jo gausumu. Jai arba kažkokiu būdu pavyko išsaugoti pradinius ličio kiekius, arba ji rado būdą, kaip ličio atsargas atnaujinti šviežiais atomais.“

Netikėta jaunyste trykštanti žvaigždė aptikta Messier 4 (M4) kamuoliniame spiečiuje, kuris yra vienas iš artimiausių Žemei žvaigždžių spiečių. Spiečius taip pat žinomas NGC 6121 pavadinimu ir yra matomas Skorpiono žvaigždyne – astronomijos mėgėjai gali jį nesunkiai įžiūrėti pro žiūronus ar nedidelį teleskopą.