Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Mokslininkai: vaisinės musės apgalvoja savo veiksmus

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Kaip ir žmonės, vaisinės musės pagalvoja prieš kažką darydamos. Šiam procesui naudojama maždaug 200 neuronų grupė ir FoxP baltymas, nustatė mokslininkai.

Kaip ir žmonės, vaisinės musės pagalvoja prieš kažką darydamos. Šiam procesui naudojama maždaug 200 neuronų grupė ir FoxP baltymas, nustatė mokslininkai.

Remiantis žmogaus sprendimo priėmimo modeliais, mes apsisprendžiame staigiai, kai užtenka įrodymų. Kai trūksta, procesas užtrunka. Pasirodo, vaisinės musės turi iki šiol neužfiksuotų protinių sugebėjimų, iflscience.com citavo prof. Gero Miesenbocką.

Tam, kad nustatytų, kaip tiksliai veikia musių nervų sistema, G. Miesenbockas ir kolegos stebėjo, kaip jos elgiasi įvairiose situacijose. Vabzdžiai buvo uždaryti kamerose, kuriose buvo prileista metilcikloheksanolio (MCH), kurio kvapo musės buvo ištreniruotos vengti. Pastebėta, kad kamerose pakėlus MCH koncentraciją, musės labai skubėdavo išskristi lauk, o sumažinus – jos nusiramindavo ir kameroje praleisdavo ilgesnį laiką, bandydamos nustatyti, ar medžiagos kiekiai kameroje yra dideli.

Tada musės buvo patalpintos kameroje, kurios viename gale MCH koncentracija buvo didelė, kitame – maža. Vabzdžiai tuomet iš karto skrisdavo į mažesnės koncentracijos zonas. Tačiau kuo MCH koncentracija abiejose kamerose tapo panašesnė, tuo ilgiau musės užtrukdavo „galvodamos“. Mokslininkai pastebėjo, kad musės nesielgia impulsyviai, prieš atitinkamai pasielgdamos jos pirmiausiai kaupia reikiamą informaciją.

Taip pat G. Miesenbocko komanda suskaičiavo, kad iš musės smegenyse esančių 200 tūkst. neuronų, sprendimų priėmimo procese dalyvauja 200 ir baltymas FoxP. FoxP baltymo mutacijos ir defektai taip pat musių smegenyse lemia ilgesnį sprendimų priėmimo laiką.

Tyrimas publikuotas leidinyje „Science“.