Mokslas ir IT

2012.08.31 17:20

„Buffy efektas“: žiūrovai pateisina smurtą prieš stiprias moteris

LRT.lt2012.08.31 17:20

Tyrimas atskleidė, kad televizijos žiūrovams smurto scenos prieš stipraus charakterio moteris – net jei jos vaizduojamos kaip aukos – atrodo ne tokios atstumiančios.  

Tyrimas atskleidė, kad televizijos žiūrovams smurto scenos prieš stipraus charakterio moteris – net jei jos vaizduojamos kaip aukos – atrodo ne tokios atstumiančios.

Seksualumu pulsuojančios populiariųjų televizijos serialų scenos, kuriose demonstruojama prievarta prieš nuolankias arba silpno charakterio veikėjas žiūroves privertė „susirūpinti“, vyriškos lyties žiūrovams tokios scenos sukėlė gana neigiamas emocijas.

Atitinkamos scenos, kuriose prievarta naudojama prieš stiprias ir apsiginti galinčias televizijos serialų herojes nesukėlė jokių jausmų, praneša „The Daily Telegraph“.

Tyrimui vadovavęs dr. Christopheris Fergusonas iš Teksaso (JAV) universiteto šį reiškinį apibūdina kaip „Buffy efektą“. Pavadinimas pasirinktas neatsitiktinai: populiaraus serialo „Buffy, vampyrų žudikė“ pagrindinė herojė yra stipri moteris, negailestingai triuškinanti priešus.

Dr. Ch. Fergusonas paprašė 150 studentų peržiūrėti scenas iš televizijų programų, kuriose arba nebuvo smurto, arba buvo vaizduojama agresija prieš moteris.

Tarp žiūrėtų scenų pasitaikė tokių, kuriose prievarta naudojama prieš silpnas ir pasyvias TV serialų herojes (pavyzdžiui, serialo „The Tudors“ ištraukos), kitose, pavyzdžiui, serialo „Buffy, vampyrų žudikė“ – vaizduojama, kaip vampyro užvaldyta  moteris yra priverčiama kankinti vyriškos lyties veikėją.

Tyrimas atskleidė, kad vyrai, kurie žiūrėjo smurto scenas prieš „silpnas moteris“, vėliau pildytuose klausimynuose demonstravo seksistines pažiūras. Ir priešingai: vyrų, kurie tyrimo metu žiūrėjo smurto scenas su „stipriomis moterimis“ atsakymuose neužfiksuota seksistinių tendencijų.

Tuo metu tyrime dalyvavusios moteris, kaip rodo rezultatai, buvo labiau susirūpinusios po smurto scenų prieš silpnas moteris. Scenos su stipriomis moterimis žiūrovių beveik nepaveikė, rašo „The Daily Telegraph“.

Tyrimas publikuotas žurnale „Journal of Communication“, kurio redaktorius prof. Malcolmas Parksas britų dienraščiui teigė, kad „teigiami moterų vaizdavimai leidžia suabejoti negatyviais stereotipais net ir tada, kai vaizduojamos smurto ir seksualinių elementų turinčios scenos“.

„Manoma, kad per televiziją žiūrint scenas, kuriose vaizduojamas seksualinis smurtas, vyrų požiūris į moteris tampa neigiamas. Tačiau šis tyrimas rodo, kad tai įvyksta tik tada, kai moteris vaizduojamos silpnos ir nuolankios“, – tvirtina prof. Malcolmas Parksas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt