Mokslas ir IT

2012.08.30 13:15

Gimdymas ir orai: ar uraganai gali paskatinti gimdymą?

LRT.lt2012.08.30 13:15

Iki šiol nėra tiksliai aišku, kas lemia gimdymo pradžios laiką, tačiau kalbama, kad tam įtakos turi oras. Ar iš tiesų nukritus slėgiui vaikučiai į šį pasaulį skuba labiau? Mokslininkų nuomonės išsiskiria, skelbia nbcnews.com.    

Iki šiol nėra tiksliai aišku, kas lemia gimdymo pradžios laiką, tačiau kalbama, kad tam įtakos turi oras. Ar iš tiesų nukritus slėgiui vaikučiai į šį pasaulį skuba labiau? Mokslininkų nuomonės išsiskiria, skelbia nbcnews.com.

Jei barometrinio slėgio kritimas gali paskatinti gimdymą arba „nubėgti vandenis“, tuomet JAV pietryčiuose, kur siaučia tropinė audra „Izaokas“, turėtume pastebėti pagausėjusį gimstamumą.

„Taip, tarp mokslininkų yra tokia nuomonė. Jos nepavadinsi neginčytinu faktu, tačiau yra nemažai mokslinių įrodymų, kad dėl slėgio pokyčių membrana linkusi plyšti“, – patvirtina Jonathanas Schaffiras, akušerijos ir ginekologijos Ohajo Universiteto Medicinos fakultete profesorius.

Kaip teigia J. Schaffiras, iš keturių šią temą narsčiusių tyrimų, kuriuos jie peržvelgė, dviejuose tyrimuose buvo prieita prie išvados, jog, susidarius tam tikroms oro sąlygoms, nėščiosioms gali nubėgti vandenys. Kituose dviejuose tyrimuose tarp oro ir gimdymo pradžios ryšio rasta nebuvo.

„Šis įsitikinimas grindžiamas mintimi, kad amnioninis maišas, kuriame ir yra susikaupę vaisiaus vandenys, yra lyg balionas. Sumažėjus išoriniam spaudimui padidėja sprogimo tikimybė“, – aiškino J. Schaffiras.

Vis dėlto, pats profesorius per 18 akušerio darbo metų sąsajų tarp orų ir moterų gimdymo sakosi nepastebėjęs. „Šiaip jau amnioninis maišas yra gerai apsaugotas. Sunku patikėti, kad dėl nedidelio slėgio pokyčio jis imtų ir plyštų“, – svarsto J. Schaffiras.

Jau 25 metus dirbantis akušeriu Majamyje Salihas Yasinas taip pat pritaria savo kolegai ir tvirtina nepastebėjęs, kad šalyje siaučiant uraganams moterys gimdytų daugiau.

Beje, šis daktaras du anksčiau minėtus tyrimus, kurių metu esą buvo užfiksuotas ryšys tarp orų ir gimdymo, vertina skeptiškai. S. Yasinas yra akušerijos ir ginekologijos profesorius Majamio universitete, Medicinos mokykloje.

Viename iš šių tyrimų mokslininkai per vienerius metus ištyrė 162 nėščiąsias, kurios gimdė stipriai nukritus oro slėgiui. Naudodamiesi Nacionalinės okeaninės ir atmosferinės administracijos (angl. National Oceanic and Atmospheric Administration – NOAA) duomenimis, tyrėjai pastebėjo, kad didesnei daliai moterų gimdymas prasidėjo slėgiui nukritus nei prieš pat kritimą. Tyrimas paskelbtas 1997 metais „Nurse-Midwifery“ žurnale. Tąmet slėgis buvo reikšmingai nukritęs 12 kartų. Pastebėta, kad prieš jam nukrintant gimdyti pradėjo 66 moterys, o nukritus – 96.

Tačiau 1996 metų tyrime, kuriame dalyvavo net 2400 nėščiųjų ir kuris buvo atspausdintas „American Journal of Obstetrics and Gynecology“ žurnale, tyrėjai reikšmingo ryšio tarp prasidėjusių  gimdymų skaičiaus ir dienų, kai slėgis buvo žemiausias, nepastebėjo.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.