Naujienų srautas

Mokslas ir IT2014.04.16 12:09

Kovoje su milijonus žmonių kankinančiu virusu – proveržis

DELFI.lt 2014.04.16 12:09

Mokslininkai teigia, kad naujasis vaistas nuo hepatito C per 12 savaičių išgydė 90 proc. pacientų, skelbia BBC.

Mokslininkai teigia, kad naujasis vaistas nuo hepatito C per 12 savaičių išgydė 90 proc. pacientų, skelbia BBC.

Tai didžiulis laimėjimas mokslo srityje ir svarbus posūkis hepatito C gydymo istorijoje, džiaugiasi ekspertai.

Jungtinėje Karalystėje hepatitu C užsikrėtę daugiau nei 200 tūkst. žmonių, o nuo 1996 m. mirštamumas nuo šios ligos išaugo tris kartus. Dabartinį egzistuojantį gydymą Jungtinėje Karalystėje renkasi vos 3 proc. pacientų, iš jų pasveiksta tik pusė.

Hepatito C virusas užteršia ir pažeidžia kepenis. Juo nuo infekuoto žmogaus galima užsikrėsti per kraują ar kitus kūno skysčius, tad hepatitu C gali susirgti besilankantieji tatuiruočių salonuose arba narkomanai per nešvarias adatas.

Teksaso universiteto sveikatos tyrimų centro tyrėjai išbandė naują geriamą vaistą, 2013 m. davę jo 380-iai pacientų 78-iuose centruose Ispanijoje, Vokietijoje, Anglijoje ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Po to buvo atlikti du tyrimai: ištirti pacientai, kurie vaistą vartojo 12 savaičių, ir tie, kurie jį vartojo 24 savaites. Visiems pacientams buvo išsivysčiusi kepenų cirozė, o tai reiškia, kad virusas organizme buvo itin išplitęs.

Po 12 savaičių 191-o iš 208-ių pacientų kūne tyrėjai neberado hepatito C viruso, o po 24 savaičių teigiami rezultatai išaugo iki 96 proc. – viruso atsikratė 165-i iš 172-ų pacientų.

Tyrimui vadovavęs dr. Fredas Poordadas pasakė: „Tiesiog nuostabu. Labai džiaugiuosi dėl pacientų. Pagaliau jie gali su viltimi galvoti apie ateitį.“

Jis pasakė, kad naujasis vaistas veikia baltymą, kuris gamina hepatitą C, ir sustabdo jo dauginimąsi.

„Virusą pavyko sunaikinti“, – džiaugėsi jis.

Tyrime dalyvavo pacientai su pirmo genotipo infekcija – tokia infekcija būdinga 45 proc. visų hepatitu C užsikrėtusių pacientų Jungtinėje Karalystėje. Kiti 45 proc. užsikrėtę trečio genotipo infekcija, o antras genotipas mažiausiai paplitęs.

Be abejo, naujieji vaistai turi ir šalutinį poveikį – jį vartojantys pacientai gali jausti nuovargį, galvos skausmą ir pykinimą.

Iki šiol hepatitas C buvo gydomas ištisus metus leidžiant injekcijas. Jų šalutinis poveikis – depresija, nuovargis ir nuolatinis pykinimas. Be to, gydymas nebuvo saugus žmonėms, kenčiantiems nuo kepenų cirozės.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi