Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Ryto šviesa gali padėti sulieknėti

BNS2015.09.08 13:45

Norintiems sulieknėti galbūt tereikia atsikelti anksčiau ir pasimėgauti rytine saulute, teigia amerikiečių mokslininkai.

Norintiems sulieknėti galbūt tereikia atsikelti anksčiau ir pasimėgauti rytine saulute, teigia amerikiečių mokslininkai.

Nedidelis tyrimas, atliktas su 54 savanoriais, rodo, kad liekniausieji nebūtinai sveikiau maitinasi arba daugiau mankštinasi negu visi kiti – jie tiesiog ilgiau būna ryškioje ryto šviesoje.

Šios Šiaurės Vakarų universiteto tyrėjų išvados buvo paskelbtos žurnale „PLOS ONE“.

„Juo anksčiau žmogus rytą būdavo paveikiamas šviesos, tuo mažesnis buvo jo kūno masės indeksas (KMI), – sakė viena iš studijos pagrindinių autorių Kathryn Reid, Šiaurės Vakarų universiteto Feinbergo medicinos mokyklos neurologijos profesorė adjunktė. – Juo vėliau asmuo būdavo paveikiamas ryškios šviesos, juo didesnis jo KMI.“

Vidutinis tiriamų asmenų amžius buvo 30 metų. Septynias dienas trukusio eksperimento dalyviai dėvėjo apyrankes su jutikliais, fiksuojančiais šviesos lygį ir miego ciklus, taip pat fiksavo per dieną suvalgomo maisto kiekį ir sudėtį.

Nustatyta, kad rytinė šviesa daro įtaką kūno masės indeksui nepriklausomai nuo tiriamo asmens fizinio aktyvumo, suvartojamų kalorijų kiekio, miego laiko, amžiaus arba metų laiko.

Tyrimas parodė, kad nuo rytinio šviesos poveikio priklauso apie 20 proc. KMI.

„Šviesa – stipriausias veiksnys, sinchronizuojantis jūsų kūno vidinį laikrodį, reguliuojantį paros ritmus, kurie savo ruožtu taip pat reguliuoja energijos balansą“, – sakė viena iš studijos autorių Phyllis Zee.

„Žinia tokia, jog turėtumėte daugiau būti ryškioje šviesoje nuo 8 val. iki vidurdienio“, – pridūrė ji.

Kūno masės indekso pokyčius gali nulemti net 20–30 minučių šviesos poveikis, teigia tyrėjai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt