Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

Turkija užblokavo „Twitter“, premjerui pagrasinus „nušluoti“ šį socialinį tinklą

BNS 2015.09.08 13:45

Turkija ketvirtadienio vakarą užblokavo socialinį tinklą „Twitter“, praėjus kelioms valandoms po to, kai premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas pagrasino „nušluoti“ šį portalą – vieną iš kelių, skelbiančių pranešimus apie korupciją vyriausybės vadovo artimiausioje aplinkoje.

Turkija ketvirtadienio vakarą užblokavo socialinį tinklą „Twitter“, praėjus kelioms valandoms po to, kai premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas pagrasino „nušluoti“ šį portalą – vieną iš kelių, skelbiančių pranešimus apie korupciją vyriausybės vadovo artimiausioje aplinkoje.

„Twitter“ viešųjų ryšių komanda reagavo, paskelbdama žinutę savo oficialioje paskyroje @policy, kad Turkijos gyventojai gali apeiti blokadą, skelbdami žinutes išmaniaisiais telefonais.

Opozicijos žiniasklaidos kanalai pareiškė, kad šį žingsnį atliko R. T. Erdogano vyriausybė, kai premjeras viename susitikime pareiškė, kad panaikins galimybę naudotis „Twitter“ šalies teritorijoje.

Valstybinė Anatolijos naujienų agentūra nurodė, kad valdžia „techniškai užblokavo prieigą prie „Twitter“, nes šis socialinis tinklas ignoravo Turkijos teismų nurodymus pašalinti kai kurias nuorodas.

Turkijos telekomunikacijų valdyba (TIB) savo tinklalapyje pateikė keturias teismų nutartis, susijusias su Twitter.com, rodančias, kad vykdomi veiksmai yra oficialūs.

Vienoje iš nutarčių sakoma: „Imtasis apsaugos priemonių dėl šio tinklalapio (twitter.com), remiantis ... Stambulo vyriausiosios viešosios prokuratūros sprendimu, o jas įgyvendino TIB.“

Ketvirtadienį vykusiame susitikime, kuris buvo surengtas ruošiantis kovo 30 dieną vyksiantiems vietos valdžios rinkimams, R. T. Erdoganas sakė savo šalininkams: „Mes nušluosime „Twitter“. Man nerūpi, ką sako tarptautinė bendruomenė.“

R. T. Erdogano biuro pranešime sakoma, kad „Twitter“ liko „abejingas“ Turkijos teismų nutartims, reikalaujančioms, kad būtų pašalintos „kai kurios nuorodos“, ir kad premjeras asmeniškai atkreipė dėmesį į šią problemą.

Anatolijos naujienų agentūra paskelbė, kad vienintelis sprendimas, siekiant „užkirsti kelią neteisingam elgesiui su mūsų piliečiais“, esą pažeidžiančiam Turkijos įstatymus, – techninėmis priemonėmis blokuoti prieigą prie „Twitter“.

Pirmoji į šį žingsnį reagavo Už skaitmeninės programos įgyvendinimą atsakinga Europos Sąjungos (ES) komisarė Neelie Kroes, kuri savo „Twitter“ žinutėje parašė, kad Turkijos vykdoma blokada yra „nepagrįsta, beprasmė ir baili“.

Ji pridūrė, kad „Turkijos žmonės ir tarptautinė bendruomenė tai vertins kaip cenzūrą. Tai ir yra cenzūra“.

Charizmatiškas, tačiau vis labiau autokratiškas Turkijos lyderis R. T. Erdoganas, vadovaujantis šaliai nuo 2003 metų, pastaruoju metu buvo vis labiau spaudžiamas, kai socialiniai tinklai išplatino garso įrašus, dėl kurių premjeras buvo susietas su vienu dideliu korupcijos skandalu.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo neleidžiama.