Mokslas ir IT

2012.08.22 13:40

Tyrimas: infarktą patyrusių žmonių sutuoktiniai taip pat kenčia

ELTA2012.08.22 13:40

Danijoje atliktas tyrimas rodo, kad infarktą patyrusių žmonių sutuoktiniai dažniau suserga depresija, net jei jų partneris išgyvena, praneša BBC.

Danijoje atliktas tyrimas rodo, kad infarktą patyrusių žmonių sutuoktiniai dažniau suserga depresija, net jei jų partneris išgyvena, praneša BBC.

Paaiškėjo, kad metus po to, kai dėl širdies infarkto miršta sutuoktinis, tikimybė, jog asmuo pradės vartoti antidepresantus, padidėja tris kartus. Net jei infarktą patyręs asmuo išgyvena, tikimybė, kad jo sutuoktinis pradės vartoti antidepresantus, padidėja 17 proc. Po sutuoktinio infarkto padidėja ir vaistų nuo nerimo vartojimas.

Tai pirmas tyrimas, kurio metu buvo gilinamasi į infarktą išgyvenusių asmenų sutuoktinių sveikatą. Taip pat buvo išsiaiškinta, kad sutuoktinį ištikęs infarktas blogiau paveikia vyrus nei moteris.

Mokslininkai Danijos registruose peržiūrėjo įrašus apie 16 506 nuo staigaus širdies infarkto mirusių žmonių sutuoktinius ir įrašus apie 44 566 staigų širdies infarktą išgyvenusių asmenų sutuoktinius. Tyrėjai peržiūrėjo įrašus apie antidepresantų ir vaistų nuo nerimo vartojimą per metus prieš sutuoktinį ištinkant infarktui ir per metus po to bei įrašus apie depresiją ir savižudybes.

Mokslininkai šiuos duomenis palygino su įrašais apie 49 518 žmonių, kurių sutuoktiniai mirė nuo su staigiu širdies infarktu nesusijusių priežasčių ir 131 563 žmonių, kurių sutuoktiniai gulėjo ligoninėje dėl nemirtinos ir su širdies infarktu nesusijusios ligos. Paaiškėjo, kad jei sutuoktinis patyrė infarktą, jo partnerio sveikata labiau nukenčia, nei jam mirus dėl kitos ligos. Tyrėjai mano, kad taip yra dėl to, kad širdies infarktas būna netikėtas ir sutuoktiniai neturi laiko psichologiškai tam pasiruošti. 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.