Mokslas ir IT

2012.08.17 15:59

Baltąjį lokį Vokietijoje pražudė zebrų virusas

LRT.lt 2012.08.17 15:59

Baltasis lokys Vokietijos zoologijos sode, o jo draugas vos išgyveno, kai apsikrėtė mutavusiu encefalito virusu, kuris pirmiausiai rastas zebruose, teigia mokslininkai. 

Baltasis lokys Vokietijos zoologijos sode, o jo draugas vos išgyveno, kai apsikrėtė mutavusiu encefalito virusu, kuris pirmiausiai rastas zebruose, teigia mokslininkai.

Tokie rezultatai verčia sunerimti, nes jie rodo, kad zoologijos soduose laikomiems retiems gyvūnams grėsmę kelia kitų rūšių platinami ligos sukėlėjai, sako jie.

Nelaimė Wuppertalio zoologijos sode vakarų Vokietijoje nutiko 2010 metais, kai baltoji lokė Jerka ir jos draugas Larsas užsikrėtė encefalitu.

„Simptomai buvo sukrečiantys, o tuo metu buvo visiškai neaišku, kas juos sukelia“, – pranešime spaudai teigė Wuppertalio veterinaras Arne Lawrenzas.

„Keletą dienų bandėme stabilizuoti gyvūnų būklę. Su Jerka, deja, nepasisekė. Tačiau Larsas po kelių savaičių pasveiko, jis gyvas dar ir šiandien“, – pridūrė jis.

Kitas žingsnis buvo surasti viruso priežastį, o rezultatas – hibridinis virusas, kuriuo pirmieji apsikrėtė zebrai, tačiau vėliau jis paplito ir po kitas rūšis.

Tai – arklių herpes viruso EHV 9 ir giminingo arklių herpes viruso 1 mišinys.

Vis dar neaišku, kaip virusas pasiekė baltuosius lokius, kurie įkurdinti už 68 metrų nuo zebrų ir kuriais rūpinasi skirtingi prižiūrėtojai.

Viena teorija teigia, kad jį galėjo paskleisti kiti gyvūnai, greičiausiai – laukinės pelės ar žiurkės.

„Atrodo, kad šie virusai negerbia rūšis skiriančių ribų. Iš tiesų mes nes nežinome, ar tokios egzistuoja“, – teigė Klausas Osterriederis, Berlyno laisvojo universiteto profesorius, dalyvavęs tyrime, kuriam vadovavo Leibnizo zoologijos ir laukinės gamtos tyrimų institutas.

„Vienas iš galvosūkių yra tas, kad šie virusai aplinkoje nėra ypač stabilūs, taigi svarbu išsiaiškinti, kaip jie juda tarp rūšių“, – pridūrė jis.