Naujienų srautas

Mokslas ir IT2012.08.10 09:42

Algoritmas padeda atsekti nusikaltimo, gandų, epidemijos šaltinį

LRT.lt 2012.08.10 09:42

Šveicarijos mokslininkai teigia sukūrę programinę įrangą, kuri gali greitai susekti įtariamus teroristus, kompiuterių virusus, gandus ir net infekcines ligas iki pat jų šaltinio. 

Šveicarijos mokslininkai teigia sukūrę programinę įrangą, kuri gali greitai susekti įtariamus teroristus, kompiuterių virusus, gandus ir net infekcines ligas iki pat jų šaltinio.

„Naudojant mūsų metodą, galime atrasti įvairiausių dalykų, cirkuliuojančių tinkle, šaltinį, paprasčiausiai „pasiklausydami“ riboto skaičiaus to tinklo narių“, – teigė tyrėjas Pedro Pinto iš Lozanos Federalinės politechnikos mokyklos.

Programos, vadinamos algoritmu, veikimo principas – greitas informacijos nukeliauto maršruto atsekimas, taip pasiekiant pirminį jos šaltinį.

Pagrindinis faktorius – naudoti laiką, kuriuo duomenys perduodami iš siuntėjo gavėjui, taip padedant tyrėjams sekti kelią kaip įmanoma labiau tiesioginiu būdu ir eliminuoti klaidingus pėdsakus.

P. Pinto komanda algoritmą išbandė su žinomu duomenų labirintu. Jie norėjo pamatyti, ar pavyks nustatyti individus, atsakingus už Rugsėjo 11-osios išpuolius Jungtinėse Valstijose.

„Rekonstruodama pasikeitimus žinutėmis Rugsėjo 11-osios teroristų tinklo viduje, kurias mes gavome iš viešai paskelbtų naujienų, mūsų sistema pateikė trijų potencialių įtariamųjų pavardes – vienas jų po oficialaus tyrimo įvardintas kaip tikrasis išpuolių organizatorius“, – aiškino mokslininkas.

Kaip kitą pavyzdį įvardindamas socialinius tinklus, P. Pinto teigė, kad žmogus gali panaudoti algoritmą ir nustatyti, kas paskleidė gandą, kurį paskelbė 500 kontaktų. Tam užtenka pažiūrėti, kokias žinutes gavo 15–20 iš jų.

Tas pats algoritmas gali būti panaudotas nustatyti nepageidaujamų elektroninių laiškų ar kompiuterinio viruso šaltinį, teigė P. Pinto.

Ši inovacija gali padėti ir epidemiologams.

Formulę pritaikęs vandens ir transporto tinklams, P. Pinto atsekė choleros protrūkio Pietų Afrikoje šaltinį. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi