Mokslas ir IT

2015.09.08 13:45

S. Lapienis: grėsmių, galimai sustabdysiančių palydovų skrydį, dar yra

Goda Raibytė, LRT.lt2015.09.08 13:45

Nors iš Saulės Žemę pasiekusios įelektrintos dalelės jau praskrido, grėsmių, kodėl pirmieji lietuviški palydovai galėtų nepakilti ir ketvirtadienį, visgi yra. Taip portalui LRT.lt teigė Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius plėtrai Saulius Lapienis.

Nors iš Saulės Žemę pasiekusios įelektrintos dalelės jau praskrido, grėsmių, kodėl pirmieji lietuviški palydovai galėtų nepakilti ir ketvirtadienį, visgi yra. Taip portalui LRT.lt teigė Kosmoso mokslo ir technologijų instituto direktorius plėtrai Saulius Lapienis.

„Viena realiausių grėsmių – galimas šalto oro masės susijungimas su Atlanto oro mase, kuri yra šiltesnė“, – sakė S. Lapienis.

Anot jo, Amerikos žemyninę dalį sukaustęs šaltis buvo tikrai neįprastas. Per raketų paleidimo istoriją tokių orų žemyninėje dalyje turbūt nėra buvę.

„Palydovus leidžia ir žiemą, ir vasarą. [...] Jeigu susidarys neaiškus gamtinis reiškinys, tai gali tekti skrydį atidėti“, – aiškino ekspertas.

Sutrukdyti skrydžiui ir vėl gali Saulės aktyvumas. Jeigu įvyktų pakartotinis žybsnis, kad ir šiandien, ketvirtadienį, turint omeny, kad krovininis kosminis laivas „Cygnus“ Tarptautinę kosminę stotį (TKS) pasieks šeštadienį, NASA galimai galėtų stabdyti paleidimą.

„Tiesiog „Cygnus“ nebūtų pakankamai apsaugotas nuo didelės radiacijos. Jame – ypač daug elektronikos. Akivaizdu, kad paleidimas būtų rizikingas. Taigi tai galėtų būti antroji sustabdymo priežastis“, – teigė S. Lapienis.

Jeigu skrydis būtų atidėtas ir ketvirtadienį, greičiausiai kitas paleidimas būtų planuojamas ne anksčiau kaip už dviejų savaičių.

Lietuviškų palydovų – „LituanicaSat-1“ ir „LitSat-1“ – paleidimas įeis ne tik į Lietuvos, bet ir pasaulio istoriją. Tai – pirmasis kartas, kai vienu metu į kosmosą bus keliamas rekordinis mažųjų palydovų skaičius – net 33.

„33 mažųjų palydovų paleidimas – pasaulio rekordas. Amerikiečiai šiuo atveju aplenks rusus, kurie 2013 m. lapkričio 21 d. paleido raketą, kurioje buvo 32 palydovai“, – teigė S. Lapienis.

Anot jo, krovinys su lietuviškaisiais palydovais taip pat yra pirmasis, kurio paleidimą teko perkelti dėl Tarptautinės kosminės stoties (TKS) gedimo.

S. Lapienio žodžiais, nenuostabu, kad prie skrydžio dirbantys ekspertai imasi visų galimų saugumo priemonių tam, kad užtikrintų saugią ir sklandžią palydovų kelionę. Tai paskatino įvykis 2003 m. birželio 30 mėn., kai starto metu sprogo raketa, tuomet buvo sunaikinti visi 6 joje buvę mažieji palydovai.

Stebėkite tiesioginę palydovų pakėlimo transliaciją per LRT televiziją, LRT radiją ir portalą LRT.lt nuo 19:30 val.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt